Mesajı Okuyun
Old 23-01-2007, 13:16   #6
attorneytalay

Oncelikle değerli fikirlerini paylaşan sayın üstadlarıma saygılarımı yolluyorum.

Kira sözlşemesinde, söz konusu senetlerin kira bedeli için verildiği ibaresi var.

Benim de düşüncem şu yönde; bilindiği gibi kambiyo senetlerinde senetle mündemiç hak deniyor, yani elinde bono, çek vs bulunan bu senet ile temeldeki borç ilişkisinden bağımsız bir şekilde tahsilat yaparak alacağını alabilir.

Bununla beraber diğer senetlerde ( alelade borç senetlerinde) senedin tek başına varlığı borcu kanıtlamayabiliyor.( Prof Dr Fırat Öztan bu şekilde belirtmiş) dolayısıyla benim anladığım alelade borç senedi varsa, ve senette teminat için verildiği vs gibi hüküm olmasa bile söz konusu borcun olmadığı gibi hususlar ispatlanabilityor. Hocanın ifadesi şu şekilde;
" Senedi düzenleyen bu düzenlemeye rağmen hukuki sebebin yokluğunu, yani bir hakkın mevcut olmadığını iddia edebilir."

Bu noktada benim de görüşüm burada olumlu olarak eğer kira sözlşemesi feshedilirse senetlerin hükümsüz kalması gerektiği yönünde ( ki sözlşemede kira bedeli için de verildiği yazılmış)

Hatta biraz daha ileri gidiyorum sözlşemede böyle bir ifade olmasa bile eğer borcun dayanağı hukuki ilişki ortadan kalktığı takdirde bu ispatlanırsa senetlerinde hükmü kalkmalı gibi geliyor aksi halde kambiyo senetlerinden farkı kalır mıydı?

Acaba yanlış mı düşünüyorum

tekrar teşekkür ederim

saygılar

talay