Mesajı Okuyun
Old 18-01-2007, 23:02   #13
Av. Asena

Mutlu

Stj Av olup Baroya kaydımız yapıldığı andan itibaren Avukatlık Kanunu'na tabi oluyoruz. Avukatlara tanınan haklardan yararlanıyoruz. Stajyer avukatlık, avukatlık mesleği için bir eğitim dönemidir. Her hukuk fakültesi mezununun uygulamak zorunda olduğu bir dönem değildir. Öğrenci değiliz ve mesleki eğitim alan kişileriz. Fakat bu eğitimi alırken de mesleğin hak ve yükümlülüklerini üstlenmekteyiz. Nasıl staj döneminde avukatlık mesleği ile bağdaşmayacak iş yapamıyorsak, nasıl mesleğe yaraşır olmamız bekleniyorsa, avukatlara tanınan haklardan da yararlanabiliriz. Bu ister üst araması olsun, ister konut araması olsun.. Staj dönemince verilen kimliğin anlamı da bu Antalya Adliyesinde, hakim-savcı-avukatlara özel geçişten değil normal geçişten girdiğimde kapıda görevli polis memuru çantamı aramak istedi, kimliğimi gösterdim ve aranmadan ilerledim. Keza Ankara Adliyesinde de durum böyle. Her ne kadar Stj Av olsak da Avukatlık Kanunu'na tabi olduğumuzu ve hak ve yükümlülükler bazında bir üstad kadar olmasa da (dosya takip etme, uzlaşma, dava açma ve takip etme ve benzer durumlar hariç olmak üzere) eşit sayıldığımızı unutmayalım.. Mesleki bilgi ve tecrübeler elbette konu dışıdır

Saygılarımla..