Mesajı Okuyun
Old 26-07-2009, 10:23   #7
avukatneşe

Selamlar,benim de bu konu ile ilgili bir davam var benziyor ve Yargıtay 8.HD'nin kararları çok vahim))1956 yılında büyükbabama 4753 Sayılı Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu hükümlerine göre toprak veriliyor ve taşınmazlara Ziraat Bankasınca ipotek konuluyor.1966 senesinde kadastroda büyükbabam adına yazılıyor ve 1969'da büyükbabam tapuyu alıyor.Aynı yıl büyükbabam başka bir şehre göçtüğü için taşınmazları köydeki birisine taşınmazları dilediği bedelle satması için vekaletname vererek köyden ayrılıyor.Bu adam taşınmazları yıllarca kullanıyor,bu arada büyükbabanın yanına da geliyor zaman zaman ve onunla görüşüyor.Büyükbabam 1985'de vefat ediyor.Mirasçılardan bir kısmı köye gidip tarlaları aradığında bu adam tarlaları hazine aldı diyor ve bizimkiler geri dönüyor.Sonra 2008 yılında gidip bakıyoruz ki tarlalar büyükbaba üzerine ve hemen intikali yaptırıyoruz;ipotek ve 4753 Sayılı Kanun'a göre konulmuş 25 yıllık tahdit şerhi de intikal esnasında kaldırılıyor.Mirasçılar aralarından birine paralarını alarak hisselerini devrettikten 2 ay sonra da bu adam devralan mirasçıya tapu iptal davası açıyor.Şimdi bence mülkiyet hakkının özüne aykırı bulduğum MK m.713/2 hükmü karşısında bir şansımız var mı?Adam ben tarlaları büyükbabanızdan aldım diyor ama elinde bu vekaletname,ödediği birkaç banka dekontu(taksit)ve vergi makbuzundan başka birşey yok;zilyetliğe dayanıyor.Ne dersiniz?Savunmada neye yüklenmeliyim?