Mesajı Okuyun
Old 20-06-2008, 17:12   #1
Aybüke Kağan

Varsayılan mümeyyiz küçüğün vekil tayin etmesi- evlenme izni-aile için tedbir kararı

Forumlarda tartışılmış ama ama tatmin edici bir sonuca ulaşamadım.16 yaşını doldurmuş olan genç kız sevgilisiyle kaçmıştır.Mahkemeye başvurarak evlenme izni verilmesini talep edeceğiz.Sorun,

Kanun,mümeyyiz küçük kendisi de dava açabilir demekte.Ancak mümeyyiz küçük kendisini temsil etmesi için avukata nasıl vekalet verecektir?Ailesi izin vermediği için davayı kız adına açacağım.Ancak vekalet konusunda ne yapacağımızı bilmiyorum.Ailesi evliliğe kesinlikle karşı.Mahkeme vekil tayin etmesi için mümeyyiz küçüğe yetki verebilir mi?Böyle bir belgeyle noter vekaletname düzenler mi?

Bu arada kızın ailesi savcılığa şikayet başvurusu yapmış.Bu noktada kızın ailesine teslim edilmemesi konusunda yapılabilecek birşey var mı?Kız ailesine teslim edilmek istemiyor.Daha önce aile içi şiddet görmüş ve kaçtığı için aiilesine teslim edilmesi halinde babasının çok kötü şeyler yapacağını söylüyor.Bu konuda tedbir niteliğinde yapılacak şeyler nelerdir?

Aile hukuku konusunda bilgisi olan meslektaşlarım cevaplarınızı bekliyorum