Mesajı Okuyun
Old 14-11-2017, 10:55   #1
Av.MesutK.

Varsayılan Dini nikahlı eşe manevi tazminat

Sayın Meslektaşlarım hepinize saygılar selamlar,
Müvekkil(kadın) 1992 yılında dini nikahla evleniyor, kocası evliliğin ilk yılları resmi nikah yapacağını vaadediyor ancak bu sözünü gerçekleştirmiyor. 2016 yılına kadar dini nikahla birlikteliklerini devam ettiriyorlar (24 yıl) ve bir çocukları oluyor. Kocanın son zamanlarda şiddet uygulaması, sözlü hakaret ve tehditler savurması üzerine müvekkil ve kızı koca hakkında 6 aylık uzaklaştırma kararı alıyorlar. Koca 6 ayın ortasında suriyeli bir kadınla yeni bir dini nikah kıyarak onunla yaşamaya başlıyor ve müvekkil ile kızını bir daha arayıp sormuyor, eve gelmiyor. Bu durum karşısında müvekkilin manevi tazminat hakkı doğacak mıdır? Yargıtay'ın bazı kararlarında dini nikahlı evliliğin uzun süre devam etmesi halinde evlilik vaadiyle kandırma olgusundan bahsedilemeyeceği, davacının bu duruma rıza gösterdiği, tazminat talebinin reddedilmesi gerektiği yönünde görüşler bulunmaktadır. Ancak bu konuyla ilgili yeni tarihli bir karar bulamadığım için siz sayın meslektaşlarımın görüşlerine başvurma ihtiyacı duydum.
Herkese şimden teşekkür ediyorum ve iyi çalışmalar diliyorum.