Mesajı Okuyun
Old 01-06-2007, 10:59   #19
Av. Hatun Olguner

Bu konuda,5.5.2004 tarihli,yeni bir HGK Kararıkız çocuğunun yardım nafakası talebi ile ilgili ölçüleri şöyle belirlemiş :

" Davacı kız 38 yaşındadır ve babasından aylık 400 YTL yardım nafakası istemiştir,mahkemece davacının çalışmasına engel durum bulunmadığından davanın reddine karar verilmiştir. HGK nun 7.6.1998 gün,1998/656-688 Sayılı ilamında " ... yeme,giyinme,barınma,sağlık,ulaşım,kültür ( eğitim ) gibi bireyin maddi varlığını geliştirmek için zorunlu ve gerekli harcamaları karşılayacak düzeyde geliri olmayanların " yoksul kabul edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

Somut olayda davacı işsizdir. iş bulma ihtimali de düşüktür. Böylece hiçbir malvarlığı ve geliri olmayan kızçocuğunun zaruret içinde bulunduğunu kabul edilmesi zorunludur.
Mahkemece yapılacak iş,davalının gelirine orantılı bir nafakaya hükmetmektir" gerekçesiyle yerel mahkeme direnme kararını bozmuştur.

Y HGK 5.5. 2004 E 3-251/248 K

Bu kararın kabulüne göre,eğitim döneminde işsiz olan ve çalışmayan kızçocuğuna yardım nafakası verilmesi gerekecektir,kanaatindeyim.