Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 13:35   #16
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Soruyu bir de şöyle sorayım:

Neden kadın sözcüğü anında "bayan" oluyor da, erkek sözcüğü neden "bay"laşmıyor? Burada "kim, kimin kurdu" olduğu sorusu sorulmuyor. Saygılar

Tamam, Syn. Ayşegül Kanat, özür dilerim, Siz" i şimdi anladım. Demekki anlaşılmayan bir tek ben değilim. Ayrıca kafama takıldı da, sormak istiyorum, büyük harf yazmak hakikaten sinirliliği-bağırmayı mı ifade ediyor? Bu ekstra sorumdu.

Şimdi, kadın neden anında bayan oluyor? Ben kadın kavramından evli bayanları anlıyorum, elbet bu bizim yöreye has olabilir, bir küçücük kız bile olsa "bayan" diye hitap etmek kolay, ama bir genç bayana "kadın" dersem kafama ayakkabıyı yerim diye korkuyorum, eminim genç bayan da elinden gelirse yapar, denemesi bedava, sadece ayakkabı yeriz yani. Şimdi bunu bilen bir çok bayana, biz kadın diye hitap edersek bunun ne anlama geldiğini eminim biliyorlar ve Fransızcadaki "madam" kavramını andıran hitap ile karşılaşmak istemiyorlar sanırım, o yüzden en geniş kapsamlı olan yani hem genç bir bayanı-matmazeli ve hem de kadın kavramını içine alan "bayan" sözcüğü daha zekice değil mi yani?
Buna karşılık "bayan" sözcüğünün yerini erkekler için "erkek" sözcüğü karşılıyor, ama "adam" sözcüğü evli erkeği ifade eder bizim orda, fakat erkek sözcüğü en geniş kapsamlısıdır, çocuk-oğlan-genç delikanlı-adam sözcüklerinin hepsinin yerini "erkek" sözcüğü alır yani. Bu neden böyle demeyin bana, inanın ben de bilmiyorum, ama karşıdan gelecek olumsuz tepkileri önlemek için "bayan" sözcüğü yerinde değil midir? Biraz da bize insaf edin lütfen, her bir bayan kendilerine nasıl hitap edileceğini baştan resmetsinler o zaman ki olumsuz tavırla karşılaşmayacağımızı bilelim yani. Ben ne yapayım başka.(bakın göreceksiniz, bayan sözcüğüne de bir olumsuzluk yakıştırıp onu bizim elimizden alıp Siz" lere karşı kullanabileceğimiz bir hitap olmaktan çıkaracaksınız diyecektim ama zaten bu forumda vardı tabi ya). Yani kısaca Siz neyi beğeniyorsanız biz onu demeye hazırız, yeter ki Sizler bizi yanlış anlamayın, hepsi bu. (ayrıca anlaşılmazlık yüzünden uyarılar yemekten bıktım, bari burda beni anlayın, lütfen)

Burda-yani kadın ile bayan ayrımı konusunda bir suçlu varsa inanın ben değilim,

Saygı ve (ya bakın şu an şuraya sevgilerle diyeceğim ama diyemiyorum, neden çünkü karşı taraf olumsuz anlar diye-sanırım bizi çok korkutmuşsunuz)

Saygılarımla