Mesajı Okuyun
Old 13-05-2002, 10:43   #1
Adem

Varsayılan Ücretsiz İznin Kötüye Kullanılması

Merhaba,
Bir işyerinde maaşlı olarak çalışmaktayım.
Partonumuzun maddi durumu gerçekten kötü ve bu yüzden bizden ücretsiz izne çıkmamızı istediler.
Ücretsiz izni kabul etmeyenlere ise tazminatlarının birkaç ay sonra başlamak üzere 6 taksitte verileceği söylendi.
Şirketin durumu zaten ancak bunu yapabilecek durumda. Yani bir kötü niyet değil, imkansızlık sözkonusu.

Binaenaleyh, bu sırada bazı konuşmalarımız esnasında kötü niyetli bir partonun da aynı şekilde davranarak işçisine tazminat ödemeyebileceği ya da bu şekilde parça parça ödeyebileceği konusu gündeme geldi.
Bir muhasebeci ile,
Bir avukat ile (iş hukuku konusunda tecrübeli)
ve en son olarak da Bölge Çalışma Müdürlüğü ile görüştüm.
Ortak görüş, partonun isterse işçisini tazminat vermeden işten çıkartabileceği yönünde idi. İşçinin bir kusuru olmaksızın, tamamen partonun kötü niyeti ile.

Bir muhasebeci önemli değil, Hadi bir avukat da sonuçta bir serbest meslek erbabı ancak resmi bir kurum olduğunu sandığım (Hukukçu değilim, buna emin değilim) Bölge Çalışma Müdürlüğü personelinden de diğerlerini teyid eder cevap almam beni hayrete düşürdü.

Merak ettiğim konu şudur:
Tazminat ile ilgili olan 17. ve 18. maddelerin hükmü nedir?
Ya da bu eşhas bana neden yüce devletimizin bırakın hukuk devletliğini, kanun devleti bile olmadığı izlenimini verecek açıklamaları yaptı?

Saygılarımla.