Mesajı Okuyun
Old 04-09-2004, 18:22   #9
Av. Hasan SAKARYA

Avukatlık mesleğinde uzmanlık konusunda görüş bildirmeden önce kanımca; Ankara Barosu'nun 2003/2 sayılı Dergisi'nin 87. sahifesindeki A.Ü. S.B.F. A.Görevlisi F.Hayal Şehrali'nin ALMAN UZMAN AVUKATLIK YÖNETMELİĞİ çevirisinin okunması ve İYİCE irdelenmesi gerekir! Bu çeviri İLGİNÇ ve DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR.
Yine, ÜLKEMİZDE hiçbir yabancı normatif hukuk düzenlemesi ÇEVİRİSİ olmdığı halde ( veya EN AZINDAN BEN ULAŞAMADIM!) bu metnin çevrilerek bir baro dergisinde yayınlanmasının anlamını çözebilmiş değilim. Sn. Şehrali'nin 06-10 Ocak 2004 tarihli Ankara Barosu Hukuk Kurultayı'nın 09 Ocak 2004 günlü oturumuna " AVUKAT-İŞ SAHİBİ İLİŞKİSİNDE SİGORTA " başlığı ile yapmış olduğu sunumun AVUKATLIK MESLEĞİNDE UZMANLIK İLE İLGİSİ bence çok İLGİNÇ ve DÜŞÜNDÜRÜCÜ.
Hemen aklıma gelen, Türkiye'de hukuk fakültelerinde ve diğer sosyal bilimler alanında ÖĞRETİM veren fakültelerde UZMANLIK SAYISINI DOLDURACAK KADAR AVUKATLIK RUHSATINA SAHİP ÖĞRETİM ÜYE ve GÖREVLİSİ VAR MIDIR?
ALMAN UZMAN AVUKATLIK YÖNETMELİGİ
German Expert Legal Profession Regulation
çeviren: Feyzan Hayal ŞEHİRALİ*
Birinci Kısım Uzman Avukatlık
Birinci Bölüm Uzmanlık Alanları
Madde 1
Kabul Edilen Uzman Avukatlık Unvanları
Uzman avukatlık unvanı; Federal Avukatlık Yasası'nın § 43c/2 hükmü uyarınca, idare hukuku, vergi hukuku, iş hukuku ve sosyal hukuk alanlannda verilebilir. Diğer uzman avukatlık unvanlan aile, ceza ve aciz hukuku alanlanndadır. .
* A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Araştırma Görevlisi
88 Ankara Barosu Dergisi 2003-2/Şehirali
İkinci Kısım
Unvanın Verilmesine İlişkin Ön Koşullar
Madde 2
Aranan Bilgi ve Deneyimler
(1) Bir uzman avukatlık unvamnın verilmesinin ön koşulları,
a) özel teorik bilgiler ve
b) özel pratik deneyimlerdir.
(2) Uzmanlık alanında yaygın olarak edinilen mesleki eğitim ve pratik deneyimi önemli ölçüde aşması halinde özel teorik bilgi ve pratik deneyimlerin mevcut olduğu kabul edilir.
(3) Özel teorik bilgilerin, uzmanlık alanının Anayasa ve AVRUPA HUKUKUNA ilişkin esaslarını kapsaması gerekir.
Madde 3
Avukatlık Faaliyetine İlişkin Koşullar
Bir uzman avukatlık unvanının verilmesi, başvurudan önce doğrudan ve kesintisiz olarak en az üç yıl süreyle avukatlık ruhsatnamesine sahip olma ve faal olarak çalışmış olma koşuluna bağlıdır.
Madde 4
Özel Teorik Bilgilerin Edinilınesi
(1) Özel teorik bilgilerin edinilmesi için kural olarak her bir uzman avukatlık unvanı için ayrı ayrı hazırlanmış ve uzmanlık alanının bütün ilgili dallarını kapsayan, avukatlara mahsus kursa katılım gereklidir.Kursun toplam süresinin sınavlar hesaba katılmadan en az 120 saat olması zorunludur. Vergi hukuku uzmanlık alanında, muhasebe ve bilanço bilgisi için ayrıca 40 saat eklenir. Aciz hukuku uzmanlık alanında, işletme ekonomisi temelleri için 60 saat eklenir.
Şimdilik bu kadar, saygılarımla.....