Mesajı Okuyun
Old 01-02-2010, 17:35   #5
Av. Fatma B

İyi çalışmalar;
Alacağın Temliki ile ilgili takıldığım bir konu var, sizlerle paylaşıp görüşlerinizi almak isterim.
G. Ltd. Şti'nin Y.Belediyesinden 150.000.- TL lik bir alacağı var, G.Ltd. Şti. nin M. Şahsına da 50.000.- TL lik borcu var, G.Ltd. Şti. M. şahsına benim Y. Belediyesinden alacağım olan 150.000.- TL yi sana temlik edeyim fakat benim 100.000.-TL de H şahsına borcum var sen de Y.belediyesinden 150.000.-TL lik temlikten 50.000TL alacağını aldıktan sonra kalan miktar olan 100.000.- TL yi H şahsına temlik et diyor. M de H şahsına temlik etmiş.
. Yani M şahsı 150.000.-TL lik temliğini alamıyor. Fakat H şahsına yapmış olduğu 100.000TL lik temliği de ödeyemiyor. H şahsı noterden ihtar çekmiş öde diye. Fakat M şahsının H ye verdiği temliknamede şöyle birşey yazıyor;"Ben temlik eden olarak, G. LTD. ŞTi tarafından Y. Belediyesinden tahakkuk etmiş ve edecek olan hak ve istihkaklardan, ... sayılı temlikname ile lehime yapmış olduğu 150.000.- TL lik temlik alacağımdan, 100.000.- TL lik kısmını öncelikle ve birinci sırada olmak ve yüzbin liraya ulaşıncaya kadar lehine temlik ettiğime ödenmek üzereh şahsına devir ve temlik ettim. Temlik keyfiyetinin Y. Belediyesine tebliğ edilmesini "
Olayın sonundan Y. Belediyesinin borcu olmadığı Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşiyor, Burada devir şartları arasında y. belediyesinden alınacak olan miktar alınırsa ödeyeceğim şeklinde bir yazı var. Buna dayanarak M şahsı H ye olan temliği ödemekten imtina edebilir mi?
Burada M nasıl bir yol izleyebilir? Şimdiden Teşekkür ederim.