Mesajı Okuyun
Old 16-03-2002, 15:22   #3
rezay

sayın meslektaşım;

Bu önerinize kesinlikle katılıyorum, Hukukta yaşamla birlikte gelişen ve değişen bir olgu bu nedenlede zaman zaman eğitim alınmalı diye düşünüyorum. Bu arada bir mühür bir dekanla hukuk fakülteleri açıldığını düşünürsek bu eğitimin ne kadar gerekli olduğu da daha çok ortaya çıkacaktır.
aslında avrupa ülkelerinde bu eğitimler her beş senede bir yapılır. ayrıca çoğu avrupa ülkesinde avukatlar stajlarını bitirip ruhsatlarını aldıkları gün ertesinde Yargıtay'da,Ağır ceza mahkemsinde veya ticaret mahkemelerinde duruşmaya giremezler. buralarda duruşmaya girmek için belli bir meslek süresi geçirmeleri ve meslekte başarı sağlamaları gerekmektedir.
Baroların veya baraolar birliğini sene içinde açmış oldukları kurslara katılıp bu kurslardan aldıkları puanlar her sene sonunda toplanmaktadır.

İstanbul Barosunun öncülüğü ile açılan staj okulu başartılı bir şekilde devam etmekte bir zamanlar oda yoktu tabi staj okulu var yeter dememekte gerekiyor.

Bu arada dikkatimi çeken başka bir şey daha var meslektaşlarımızın bu konuya yeterince önem verdikleride tartışılabilmeli böyle bir okul olsa kaç meslektaşımız devam ederki, aslında zaman zaman baro odalarında değişik konularla ilgili panel sempozyum ilanları görüyorum bunalrın bazısına katılıyorum ama gelenlerin sadece stajyerler olduklarına tanık oluyorum. onlarda mecburi oldukları için.
umarım bir gün mesleğini gerçekten seven ve onu sadece para kazanma gayesi ile değilde hukuk üretmek için yapanlar bu mesleği tercih eder ve hukuka katkı sağlar.
saygılar