Mesajı Okuyun
Old 09-04-2010, 09:57   #2
uye8490

Sayın konuk,

Hükmen boşanma diye bir dava türü yoktur.Aleyhinize açılacak boşanma davasında eşinizle ayrı yaşamanızın nedenlerini delilleri ile beraber mahkemeye sunabilirsiniz.

Sebep ne olursa olsun eşinizin başka bir bayanla birlikte yaşaması, evliliğin taraflara yüklediği sadakat yükümlülüğünün ihlali olup, eşiniz aleyhine tazminata hükmedilmesini gerektiren bir durumdur.

Aleyhinize açılacak boşanma davasında ,boşanma ile maddi çıkarlarınız zedelenecekse maddi tazminat ve kişilik haklarınızın zarar uğraması nedeniyle manevi tazminat isteme hakkınız vardır.Aynı zamanda nafaka isteme hakkınız da vardır.

Nafaka ve tazminat konusunda karar verilirken tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusur durumları da göz önünde bulundurulur.

Boşanma davasını açan taraf olmak tazminat ve nafaka konularını etkileyen bir durum değildir.

Boşanmak istemiyorum ,diyorsunuz.Bu durumda öncelikle davanın reddini,mahkemece boşanmaya hükmedilecekse lehinize maddi ve manevi tazminat ile nafakaya (dava devam ederken tedbir davaın sonuçlanması ile birlikte yoksulluk nafakası)hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Sayın konuk,hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.Maddi durumunuz yetersiz ise yargılamanın yapılacağı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.