Mesajı Okuyun
Old 02-08-2006, 14:16   #7
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Bugün önüme gelen olayda, müvekkil eşiyle 6 ay önce anlaşmalı olarak boşanmıştır. İki çocuktan 13 yaşında olanın velayeti müvekkil-babaya, 6 yaşında olanın velayeti de anneye(tarafların bu husustaki anlaşmalarına uygun olarak) bırakılmıştır.

Müvekkilin aldığı duyuma göre eski eşi, Almanya'da yaşayan bir Türk ile evlenmek üzeredir. Evlenince de çocukla birlikte Almanya'da oturmayı planlamaktadır. Bildiğim kadarıyla Almanya'ya gidebilmesi için babanın muvafakatı aranmamaktadır. Çünkü velayet annededir. Bu forumda tartışılan konunun tersi durum gerçekleşmek üzeredir.

Anne velayeti kendisine bırakılan çocuğu yanında götürebilir mi? Lahey Sözleşmesi'nden benim anladığım kadarıyla kaçırma vak'asının gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Hem Lahey Sözleşmesi'ne göre, hem de Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre ve diğer mevzuata göre çocuğun mutad meskeninden götürülmesini engelleme şansımız var mıdır? Her ne kadar çocuğun velayeti anneye bırakılmış olsa da, annenin son kararıyla; çocuk hem babasından hem de diğer kardeşinden uzaklaşmış olacak ve bir daha görüşmeleri imkansız olacaktır. Ayrıca çocuk yaşadığı çevresinden ve kültüründen de uzaklaşmış olacaktır. Bu bilgiler ışığında sözkonusu sözleşmelerden faydalanabilirmiyiz?

Diğer yandan, açılacak velayetin nez-i davasının kabul ile sonuçlanma şansı sizce nedir? Dava açılırken tedbir mahiyetinde çocuğun yurt dışına çıkarılmaması hususunda neler yapılabilir? Başkaca önerisi olan var mıdır?

Konunun aciliyeti nedeniyle fazla araştırma yapamadım.(Ayrıca gece evime giren hırsızlar, yakın ve uzak gözlüklerimi de çaldıkları için, hem okumak da hem de yazmakta zorlanıyorum)

İlgilenen meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla