Mesajı Okuyun
Old 13-08-2008, 10:32   #2
supernatural

Karar

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Geçenlerde bir arkadaşım yeni okulunu bitirmiş ve iş arıyordu. İş başvurusu kabul edilince sevinçle görüşmeye gitti. Görüşme de olumlu geçti. İş için gerekli sağlık muayenelerini de yaptırdı. Ertesi günü işe başlıyor ve ilk söylenen şey şu: " Buradaki kolileri alıp şuraya taşıyacaksın". Arkadaşım da diyor ki: " Afedersiniz ama ben kasiyerlik tarzı birşey düşünmüştüm, oysa siz bana hamallık yaptırıyorsunuz." Hemen oradan ayrılmış ve işi o gün bitmiş. Ancak iş bulmak da güç. Açılan o kadar çok üniversite var ki, Sizce üniversite mezunu bu genç hamallık yapmalı mıydı?

Maalesef artık ülkemizde üniversite mezunu olmakta işe yaramıyor.Liseye kadar okuyorsun sonra hayatını akışını tamamen değiştirecek bir sınava giriyorsun ama bunun için nerdeyse 1 yılını feda ediyorsun.Kazanana ne mutlu kazanmayan seneye olmadı seneye zaten 3 denemeden sonrada giren pek az oluyor(çünkü insanda şevk kalmıyor).kazandın ne güzel artık üniversiteli oldum diyorsun sonra bir bakmışsın 4 sene çabucak geçmiş mezun olmuşsun.Ama şimdi de iş derdin başlıyor.Bu sefer bunun için çaba harcıyorsun.Kpss'ye gir olmadı mı? bir sürü firmaya başvur onlarda olmadı,eğer şanslıysan ücretli öğretmenlik yaparsın oda olmadı, annenin babanın dizinin dibinde oturursun yada olmadı bir mağaza çalışırsın....

Gelelim koli taşıma meselesine tüm bu yukarda yazdıklarımdan sonra kalkıp üniversite mezununa bunu demişler artık çok şaşırmıyorum ben çünkü birkaç kez bu tarz olaylara şahit oldum.yaparlar hemde daha neler yapılıyor bunu da biliyorum.Özel firmalarda özellikle orta veya küçük çaplı şirketlerde bunlar yapılıyor ha büyüklerde de yapılmıyor mudur?yapılıyordur.

Bu sistemi bu hale getirenler sayesinde bunları yaşıyoruz.Artık işe alan firmalar dört dötlük bir makina arıyorlar yok şunu olsun yok bunu olsun(işle alakasız maddeler için diyorum).Tamamen boş insan da alsınlar demiyorum ama ülkemiz şartlarında ki eğitimi de biliyoruz.Ve okulda gördüğün bir çok teorik bilgi pratikte işe yaramıyor.

Bir de okul etiketi var ki ona hiç girmiyorum belki de en sinirlendiğim bu bazı firmalar eleman isterken hangi okuldan istediklerini bile dile getiriyorlar.Onların mantığında düşünürsem mademki bu okullardan mezun olanlar daha bir class daha donanımlı veya ne düşünüyorlarsa o zaman diğer üniversiteler niye varki demi ama?
unutmadan bir de tecrübeli istiyorlar.Yeni mezunun staj dışında ne tecrübesi olabilir ki? Ama onu tecrübeden saymıyorlar.

Üniversite mezunu gencin hamallık yapıp yapmamasına gelince bende aynısını yapardım.İşi bırakırdım