Mesajı Okuyun
Old 14-05-2012, 20:19   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Nuriye Değer
Ben ön incelemede dosyanın işlemden kaldırılmayacağını düşünüyorum. Zira 6100 sy HMK da ön inceleme maddelerinde taraflardan biri gelmezse diğeri savunmasını genişletebilir diyor. Ön inceleme safhası adı üzerinde dava şartları ve ilk itirazlar bakımından inceleme yapılacak. Ben yargılama başlamamıştır dosya işlemden kalkmamalı diye düşünüyorum .

Yargılama, mahkemenin işi ele almasıyla, (ön inceleme/tensip tutanağı) başlar. Yargılamanın başlamadığına dair görüşe katılmıyorum.

Hazır taraf, ön inceleme duruşmasında DAVAYA DEVAM EDİP iddia veya savunmasını değiştirip genişletebileceği gibi davayı takip etmeme hakkını da kullanabilir. Yasada bunu engelleyen bir hüküm yoktur. Ön incelemeye ilişkin 139. maddede tarafın 150. maddedeki hakkını kullanmasını engelleyen bir içerik olmadığı gibi aksine teyid eden bir düzenlemedir.

Alıntı:
HMK.m.139: Mahkeme, dilekçelerin karşılıklı verilmesinden ve yukarıdaki maddelerde belirtilen incelemeyi tamamladıktan sonra, ön inceleme için bir duruşma günü tespit ederek taraflara bildirir. Çıkarılacak davetiyede, duruşma davetiyesine ve sonuçlarına ilişkin diğer hususlar yanında, taraflara sulh için gerekli hazırlığı yapmaları, duruşmaya sadece taraflardan birinin gelmesi ve yargılamaya devam etmek istemesi durumunda, gelmeyen tarafın yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemeyeceği ve diğer tarafın, onun muvafakati olmadan iddia ve savunmasını genişletebileceği yahut değiştirebileceği ayrıca ihtar edilir.

Saygılar.