Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 10:00   #1
furugferruhzad

Varsayılan Yurt DiŞinda DoĞan ÇocuĞa Pasaport Alinmasi

ACİL YARDIM!
Sayın meslektaşlarım;
Müvekkilim olan türk anne D. Türkiyede türk baba A.ile evleniyor.Evlenmeden önce gerçekleştirilen cinsel ilişki sebebiyle hamile kalıyor ve hamile kaldığı erkek olan A.ile evleniyor.Evlilik devam ederken eşi ile aralarında çıkan tartışmalar sebebiyle Almanya'ya gidiyor ve çocuğunu orada doğuruyor.Anne D. de aynı zamanda Almanya'da doğmuş büyümüş ve orada halen okumakta olan bir alman vatandaşı.(Türk bir ailenin kızı).Bana çocuğuna pasaport çıkartamadığını bu yüzden Türkiyeye gelemediğini çocuğun babasına babalık davası açmak istediğini söyledi.Bana göre babalık davası açmakta hukuki yararımız yok çünkü çocuk evlilik birliği dşında ana rahmine düşsede daha sonra gerçekleşen evlenme ile evlilik birliği içinde dünyaya gelmiş.Ancak konsolosluk çocuğa pasaport çıkartmak için illaki babanın muvafakatini istiyor.Baba ise Türkiyede müvekkilim olan anne A'ya boşanma davası açmış müvekkilime kızgın olduğu için muvafkatname göndermiyor.Bu durumda çocuk Türkiyeye gelemiyor.Çocuğa nasıl pasaport çıkartabiliriz.Saygılar.