Mesajı Okuyun
Old 16-09-2019, 12:20   #5
Av. Ayşe Yasemin

Derdestlik itirazı, aynı davanın tekrar açılıp görülmesinde davacının hukuki yararının olmaması sebebiyle söz konusudur. Somut olayda sizin yeni bir dava açmakta hukuki yararınız pek tabi vardır. Zira ilk açtığınız dava belirsiz olarak ikame edildiğinden sizi sonuca ulaştırmamış ve yeni dava kısmi olarak ikame edilmiştir. Ben bu şartlarda derdestlik itirazında bulunulursa da kabul görmeyeceği düşüncesindeyim.

Bu noktada biraz önce davanın kısmi ya da belirsiz olarak açılmasının fark yaratmayacağı düşüncesinde olduğumu belirtmiş isem de sanıyorum pratikte sonuç bakımından fark yaratmaktadır. Öyle ki davanın tam tutar üzerinden değil de kısmi olarak açılmış olmasını konuşuyor olsaydık evet farkı olmayacaktır.. Zira bu konuda taktir davacınındır. -Aynı sebebe dayalı olarak- talep ettiği tutar kadar derdestlik itirazı ile karşı karşıya kalabilecektir. Keza o durumda ilk dava esas yönünden de karara bağlanmış olacaktır zaten. Kalan tutarı pek tabi talep edebilir. Bu sebeple o konudaki görüşümü bu şekilde güncelliyorum.