Mesajı Okuyun
Old 13-02-2007, 18:09   #4
ISIL YILMAZ

BEŞİNCİ BÖLÜM
Türkiye'ye Öğrenim Görmek Amacıyla Gelen Öğrencilere İlişkin Eğitimle İlgili Malzemeler ve Diğer Ev Eşyası
Madde 27 - 1) Öğrenim amacıyla Türkiye'ye gelen öğrencilerin eğitim süreleri boyunca şahsi kullanımlarına yönelik olarak ithal ettikleri eğitim malzemeleri, öğrenci odasını döşemeye mahsus ev eşyası ile kullanılmış olsun olmasın giyim eşyası gümrük vergisinden muaftır.
2) Bu maddede geçen;
a) Öğrenci deyimi, bir eğitim kurumunda verilen derslere tam zamanlı olarak devam etmek amacıyla bu eğitim kurumunda kayıtlı olan kişi,
b) Eğitim malzemeleri deyimi, öğrenciler tarafından normal olarak yaptıkları eğitim çalışmalarında yararlanılan ve eğitim konularına uygun yeni veya kullanılmış eşya
anlamına gelir.
Madde 28 - Muafiyet, eğitim malzemeleri yönünden her bir öğrenim yılında bir defadan fazla tanınabilir. Ancak, öğrenim süresi boyunca muafen bir kez ev eşyası ithal edilebilir.
ALTINCI BÖLÜM
Türkiye Gümrük Bölgesinden Geçici Olarak Çıkan Gerçek Kişilerin Geri Getirdiği Kullanılmış Ev Eşyası
Madde 29 - Kanuni ikametgahı Türkiye Gümrük Bölgesinde bulunan gerçek kişilerin, bir iş veya mesleği icra etmek amacı ile geçici olarak ve en az 6 ay süre ile Türkiye Gümrük Bölgesi dışında kaldıktan sonra getireceği kullanılmış ev eşyası 30 ve 31 inci madde hükümleri çerçevesinde gümrük vergilerinden muaftır.
Madde 30 - Muafiyet;
a) Kişinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçici olarak bulunduğu süre içinde mülkiyetinde olan ve özel kullanımına mahsus,
b) Mahiyet ve miktar itibarıyla Türkiye Gümrük Bölgesi dışında geçici kalma süresine ve kalış amacına uygun olan,
kullanılmış ev eşyası ile sınırlıdır.
Madde 31 - Muafiyet tanınabilmesi için kişinin ev eşyasını Türkiye Gümrük Bölgesine dönüş tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde ve bir defada getirmesi şarttır.
ÜÇÜNCÜ KISIM
Gerçek Kişilerce İthal Edilen Diğer Eşya

BİRİNCİ BÖLÜM
Gerçek Bir Kişiden Diğerine Gönderilen veya Yolcular Tarafından İthal Edilen Eşya
A. Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya
Madde 32 - 1) Yurt dışındaki gerçek kişiler tarafından Türkiye Gümrük Bölgesindeki gerçek kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen eşyanın ithali gümrük vergilerinden muaftır.
2) 1 inci fıkrada belirtilen muafiyet;
a) Ramazan (Şeker) ve Kurban bayramları ile yılbaşı ve noel münasebetiyle Türkiye'deki kişilere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gönderilen,
b) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
c) Şahsi, ailevi ve hediyelik eşya niteliğinde olan,
d) Karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmayan
eşya için uygulanır.
Madde 33 - 1) Muafiyet, 36 ncı maddede sayılan eşya da dahil olmak üzere toplam gerçek kıymeti 300 EURO'yu geçmeyen her türlü eşya için uygulanır. Eşyanın birden fazla kalemden oluşması halinde toplam değerinin 300 EURO'yu geçmemesi gerekir.
2) İki ya da daha fazla kalemden oluşan bir sevkiyatın toplam kıymetinin 1 inci fıkrada belirtilen miktarı aşması halinde, toplam değerin 300 EURO tutarındaki kısmı için muafiyet uygulanır.
3) 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet, 32 nci maddenin 2 nci fıkrasının (a) bendinde belirtilen olaylardan bir ay önce veya bir ay sonraki süreler içinde gönderilmiş veya Türkiye Gümrük Bölgesine girmiş eşya için uygulanır.
Madde 34- (Değişik: 2006/10733 - 17.7.2006 / m.2) 32 nci maddede bahsi geçen muafiyet alkol ve alkollü ürünler ile tütün ve tütün ürünleri için uygulanmaz. Söz konusu muafiyet, 36 ncı maddenin (c), (d) ve (e) bentlerinde yer alan eşya için sevkiyat başına, karşılarında belirtilen miktarlarla sınırlıdır.
B. Yolcu Beraberi Hediyelik Eşya

Madde 35- (Değişik: 2006/10180 - 13.3.2006 / m.1) (1) Transit yolcular hariç olmak üzere yolcu beraberinde getirilip ithal edilen gayri ticari nitelikteki hediyelik eşya gümrük vergilerinden muaftır.
(2) 1 inci fıkrada belirtilen muafiyet;
a) Ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen,
b) Kişinin şahsına ve ailesinin kullanımına mahsus,
c) Hediye edilmek üzere getirilen,
eşya için uygulanır.
(3) Kara hudut kapısından diğer ülkelere giden ve geri gelen yolcular ile diğer ülkelerden ülkemize gelen ve giden yolcular, seyahat ettikleri ülkede, en az üç gün geçmeden geldikleri ülkeye dönmeleri halinde yolcular için öngörülen muafiyet hakkından yararlandırılmazlar.
(4) Müsteşarlık, hediyelik olarak ithal edilecek eşyanın nitelik ve özellikleri ile miktar ve kıymetlerini belirlemeye, özel ve zaruri durumları inceleme ve sonuçlandırmaya, bu hakkın suistimal edilmesini önlemek üzere hediyelik eşya muafiyetini kısıtlamaya yetkilidir.