Mesajı Okuyun
Old 27-07-2012, 10:38   #1
Gemici

Varsayılan Kanun Önünde Eşitlik

Anayasanın 10. maddesi herkesin kanun önünde eşit olduğunu vurgular.
Bu eşitlik ilkesine dayanarak bir THS Üyesi Meslektaşların Soruları bölümüne yazdığı bir mesajda, Bu esnada yoldan geçmekte olan araç şoförlerinin %90 ının emniyet kemerinin takmadığını gözlemledim ve memura görevini yapmasını ve kemer takmayan şoförleri gösterdim.(http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=75940 ), diyerek sadece kendisine ceza yazılmasının, diğerlerine yazılnamasının, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtmekte ve cezaya itiraz etmektedir.

Sayın Admin: Not 1: Sorunuzu esasen forumdan kaldırmam gerekirdi, ancak benim işlemimden önce yanıt verenler olduğu için, onların emeğine saygısızlık olmaması açısından yazışmalara kapatmak zorunda kaldım. diyerek forumu tartışmaya kapatmış.

Olayı hukuki bakımdan üzerinde tartışılılacak nitelikte bulduğum için konuyu bu alanda tartışmaya açmak istiyorum.

Anayasaının 10.cu Maddesindeki eşitlik ilkesi ne anlama gelmektedir.
Herkes kemer takmazken, kemer takmayanlardan birisini yakalaıyıp ceza kesmek, herkes yanlış park ederken, yanlış park edenlerden herhangi birisine ceza kesmek veya arabasını çektirmek eşitlik ilkesi ile bağdaşır mı?
Kısacası: Haksız olan haksızlıkta kanun önünde eşitlik ilkesine dayanabilir mi?

Saygılarımla