Mesajı Okuyun
Old 21-12-2011, 17:46   #40
BurcuYıldırım

Bende avukatlık stajımın 5. ayındayım ve temmuzda yapılacak sınavada henüz stajım yeni bitse de ruhsatım gelmemiş oluyor, atama konusunda şüpheliyim. Tayin konusunda ise kamu avukatlarında istenilmediği sürece tayin çıkmaz diye biliyorum. ilk 2 yıl stajyer gibi görünülüyormuş bildiğim kadarıyla zaten o iki tayin çıkmazmış, ama sonradan eş tayini istenilse biraz uzun sürsede tayin mümkün diye biliyorum. ama hazine avukatı olup tayinim çıkmasın ben iyiyim diyorsanız BAHUM'un da işine geliyor, tayine pek sıcak bakmıyor bu kurum, sanırım mevzuatta da yeri yok. ama örneğin Sağlık Bakanlığı avukatlığı yapıyorsanız örneğin ayrı mevzuatlar hakim, buna göre;

"Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği
Olağanüstü ve Özel Durumlarda Yer Değişikliği (Değişik Başlık:RG-21/10/2005-25973)
MADDE 21 –(Değişik:RG-13/04/2007-26492) Sosyal güvenlik kurumları kapsamında veya sosyal güvenlik kurumları kapsamı dışında kalan ve özel kanunlarla düzenlenmiş bulunan diğer sandıklara tabi olarak çalışması halinde en az dört yıl; müracaat tarihi itibari ile son bulunduğu yerde kesintisiz en az iki yıl prim ödediğini veya Bağ-Kur sigortalısı olanların Bağ-Kur borçlarını yapılandırdıklarını,
Belgelendirmeleri gereklidir. Durumlarını bu şekilde belgelendirenlerin eşlerinin bulunduğu yerlere atanma talepleri, bu Yönetmelikte belirtilen atama ve yer değiştirme dönemlerine bağlı kalınmaksızın genel hükümler çerçevesinde işlem tesis etmek suretiyle değerlendirilir.
Ancak, bu maddenin dördüncü fıkrasının (c) bendine göre yapılacak yer değiştirmelerde; işverenin zorunlu olarak yer değiştirdiğini belgelendirenler ile askerlik nedeniyle işyeriyle ilişiği kesilenlerden askerlik dönüşü aynı yerde en geç iki ay içerisinde tekrar göreve başlayanlar için, müracaat tarihi itibariyle dört yıllık prim ödeme şartı aranmakla birlikte bulunduğu yerde iki yıllık kesintisiz prim ödeme şartı aranmaz. Doğum ve hastalık nedeniyle alınan ücretsiz izinler hariç olmak üzere bir yılda toplam 1 ayı aşan her türlü kesinti, sigortalılık süresinin tespitinde kesinti olarak değerlendirilir. Sosyal güvenlik kurumları kapsamında çalışanlardan askerlik süresini borçlanıp primlerini ödeyenlerin askerlikte geçen süreleri dört yıllık süre kapsamında değerlendirilir.
Eşi, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu kapsamında kurulan üniversitelerde öğretim üyesi olanlar ile Tıpta Uzmanlık Tüzüğüne göre bu üniversitelerde uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görenlerin eşlerinin, eşinin bulunduğu yerlere atanma talepleri bu Yönetmelikte belirtilen atama ve yer değiştirme dönemlerine bağlı kalınmaksızın genel hükümler çerçevesinde değerlendirilir. Ancak, eşi uzmanlık veya yan dal uzmanlık eğitimi görenlerin atanma talebinde bulunabilmesi için eşlerinin kalan eğitim sürelerinin altı aydan fazla olması şarttır."
diyor yönetmelik hükmü. tercih yaparken hangi kurumların tercih edildiği önem arzediyor bu gibi birçok nedenle.