Mesajı Okuyun
Old 10-10-2007, 14:18   #5
üye15755

Alıntı:
Yazan avsevil
Sayın meslektaşım öncelikle teşekkür ediyorum.Bizim durumumuz sizin şıklarınızdan ilkine uygun yani belediyenin hibesi değil satışı söz konusu.10 yıl önce burayaı satın almış bugün itibariylede sizinde değindiğiniz gibi imar planına aykırı olmadığına ilişkin raporlar alınmıştır.Bu anlamda mesnetsiz olarak açılmış bir dava gibi görünmektedir.Ancak benim aklıma takılan bunun öncelikle idari işlem olup idari yargıda sözülmesinin uygun olacağı aşağıda ekleyeceğim yargıtay kararı bunu göstermekte.Bu anlamda ben ilk celsede bu kararı sunup konusuz bırakmak istiyorum.Değerlendirmenizi sizden rica etmekteyim.
Saygıyla

Üstadım tarafları kim olursa olsun, ister kamu ister hakiki şahıs ve ya hususi hükmi şahıs, eğer bir dava gayrimenkulün aynına ilişkin tapu iptali ve tescil davası ise bu dava adli yargıda çözülür. Yani davacı Belediye davayı doğru yerde açmıştır. Büyük ihtimalle de davayı doğru savunursanız, bu davayı kaybedecektir.

Ama izlemeniz gereken yöntemde şunu da dikkate alınız: Belediye buradaki satışı bir encümen kararı ile almıştır. Usulde parelellik ilkesi gereği satışın geri alınması için yine bir encümen kararı gerekir. Encümen kararı alınmamışsa bu, başlı başına bir usul yanlışı olduğu için hukuka aykırılık teşkil eder. Diğer yandan Encümen satışın geri alınmasına yönelik bir karar almışsa ve bu karar üzerine adli yargıda dava açılmışsa, siz görülmekte olan adli bir dava olmasına rağmen, idari yargı da da satışın geri alınmasına yöneklik Encümen kararının da iptalini talep edebilirsiniz. Bu idari davanın da adli davada bekletici sorun yapılmasını talep edebilirsiniz. biz uygulamada böyle yapıyoruz ve önce idari davalar sonuçlanıyor sonra adli davalar.

Hürmetler.