Mesajı Okuyun
Old 21-03-2013, 14:28   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İyi günler,
İlgilerinize çok teşekkür ediyorum.Gelen yanıtlardan davam hakkında eksik bilgi verdiğimi anlamaktayım.Maddi ve Manevi
Tazminat talepli Boşanma Davamın Boşanma Hükmü kesinleşmiş
tir.Davalı yan dosyamızı sadece Tazminat yönünden itirazla Yargıtay'a
göndermiştir.Aile konutu Şerhli olan konut 2009 yılından beri bana tahsislidir.Tahsis ara kararında dava sonuna kadar denmektedir.Benim öğrenmek istediğim dava sonu ibare_
sinin açılımıdır.Davalının ancak Mahkeme kararı ile tahliye
isteyebileceğini anlamaktayım,fakat bu yolun uzun süreceğini düşünen davalı evimizin temel ihtiyaçlarını(gaz,elektirik,su)abonelıklerını iptal yönünde hareket ederek bizi evden çıkmaya zorlamaktadır,çünkü onlar kendi adınadır.Benim öğrenmek istediğim bu durumdaki yasal haklarımdır.

İlk cevabıma bakarsanız "boşanma hükmünün kesinleştiğine" dikkat çekmişim zaten. Kararda "dava sonuna kadar"denildiğine göre "boşanma kararının kesinleşmesine kadar" konutta oturma hakkınız bulunmaktadır. O tarihten sonra "fuzuli işgalci" sayılırsınız.

Doğal gaz, elektrik ve su aboneliğinin iptali sizi zor durumda bıraksa da, aboneliği iptal ettirmek abonenin hakkıdır. Çünkü konutta kendisi oturmamaktadır. Siz iyiniyetli olabilirsiniz ama tüketim masraflarının ödenmemesi halinde, kurumlara aboneler sorumlu olmakta ve icra takibinde muhatap onlar olmaktadır. Abonelikleri kendi adınıza alabilir misiniz, bilmiyorum.

Burada önemle bir hususu anımsatmak isterim. Sizin işgaliniz hukuken haklı değildir. Ancak, eski eşinizin dava yolunu bırakıp sizi cebir yoluyla çıkarmak istemesi de haklı değildir. Okuyanlar yanlış anlamasın diye bu nüansa dikkat çekmek istedim.

Ayrıca ikinci mesajınızda da tazminatları icra takibine konu edip, etmediğinizi açıklamamışsınız. Tekrar anımsatayım, boşanmaya ilişkin hüküm kesinleştiği için icra takibi yapabilirsiniz.