Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 08:44   #2
ISIL YILMAZ

Sn. tayyare,

Hukuk danışmanlığı vermek iddiasındaki "şirketler" yasal zeminde kurulmamıştır. Avukatlıkta şirketleşme, şu anki mevzuata göre mümkün değildir. Bu nedenle, ve hukuka bu kadar saygılı olduğunuz düşünülürse, şirketlerden uzak durmanızı öneririm. ( Şirket mevzuunda diğer hukukçuları rahatsız eden konunun adı sadakatsizlikten çok haksız rekabettir. )

Bir hukukçu ile çalışmaya başlama kararınızın çok yerinde olduğunu düşünüyorum. Memleketimizde, genellikle işler arap saçına dönmeden hukukçulara, özelinde avukatlara başvurulmaz. Oysa, işin en başından bir meslektaşımızla çalışırsanız, birçok önleyici hukuki tedbir alınacak ve işleriniz kolaylaşacaktır, inancındayım.

Şirkette full-time bir avukat istihdam etmek veya halihazırdaki bir avukatlık bürosundan hizmet almak tamamen sizin tercihiz. avukatlık mesleği güven ilişkisi üzerine kurulu olduğundan güvendiğiniz bir avukatla çalışmanızdan başka önerilebilecek birşey yok. Ancak, şirkette çalışan kadrolu avukatınız olursa ve yanında serbest bürolardan uzmanlık alanlarına göre hizmet almak isterseniz bence yönlendirmeyi o yapmalıdır. Böylece, rahat çalışabileceği ve bilgisine, kişiliğine güvendiği hukukçuları tercih edecek ve hukuk biriminiz sorunsuz işleyecektir. Normal şartlar altında, bu şekilde çalışan hukukçuların biribirlerinden rahatsız olacaklarını düşünmüyorum.

Başarılı - başarısız hukuk danışmanı elbette olabilir. Başarılı bir hukuk danışmanı, bana göre, özel hukuk ( şirket ihtiyacı bakımından alan daha da belirginleşebilir ) bilgisi olan, mevzuatı güncel olarak takip eden, meselelere ticari açıdan da bakmayı bilen, doğru teşhislerle önleyici tedbirleri alabilen ve şirketteki yöneticileri bu anlamda uyaran, yönlendiren hukukçudur. Başarısız hukuk danışmanı ise, şirkete seyirlik bir malzeme gibi bakan, durumdan vazife çıkarmayıp, önüne sorun gelmesini bekleyen hukukçudur.

Ayrıca, içtihat programı almaktan bahsetmişsiniz, bu konuya da değinmek istiyorum. Elbette almanızda bir sakınca yok. Ancak, bu programı mutlaka hukukçulara danışarak almanız gerekir. Ayrıca, söz konusu programları kullanırken alan dışı biri olarak dikkatli de olmalısınız. zira bu programlarda yer alan kararlar genellikle, öğretme, blgi verme amacı taşımaz, konuyu zaten bilenlere hitap eder. Bildiğiniz gibi, en iyi enstrüman bile onu çalmasını bilmeyen kişinin elinde yararsızdır.

Para tuzağı meselesine gelince, şunu söylemek isterim. Avukatlık, ucuza mal edebileceğiniz bir hizmet değildir. Önemli olan konu ile ilgili en doğru hukukçudan faydalanabilmenizdir. Çoklukla, avukata ödenen miktar ( sizin ihtiyacınıza uygun olarak, danışman olarak ödenen aylık ücretten bahsediyorum ) birçok sorunu bertaraf edeceğinden , sizi ek maliyetlerden ve külfetten kurtaracaktır.

Saygılar.