Mesajı Okuyun
Old 19-05-2009, 21:14   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,öncelikle bu sitede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.Benim sormak istediğim,boşanma davam sonuçlandı hakim bizi boşamadı,davamızı red etti ama banada aralık ayındaki son celsede nafaka bağlandı.Geriye dönük olunca toplam 22 ay (mayıs ayı hariç).Mayıs ayı oldu halen eşim ödemedi.Burdan sizden aldığım bilgi ile icra işlemleri başlattım nisan ayında , eşimin eline 15 gün önce ulaşmış ama halen dosyaya gelen bir evrak yok.Şimdi bu daha ne kadar sürer birde ben geçmişe dönük toplan 22 ayın faiziyle alabilirmiyim yoksa aralık ayında bağlandığı için aralık ayından mayıs ayına kadar olan kısmı içinmi faiz talep edebilirim.
Birde sormak istediğim icra yazısı eline ulaştı ise,maaşına hacizmi konur,ben nasıl alacağımı tahsil edeceğim,yoksa icra dairesindenmi gidip almam gerekiyor alacaklarımı.Bu arada icra işlemleri için yapılan masrafları eşimden talep edebilirmiyim.Kesintilerim olabilirmi?Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Sayın konuk, sorunuza meslektaşım yeterli yanıt vermiş; ben sadece faiz ile ilgili koyulaştırdığım bölümüne yanıt vereceğim.
Para alacaklarına ancak "istenebilir duruma geldikten sonra" faiz talep edilebilir. Mahkemece dava tarihinden başlamak üzere lehinize karar verilen tedbir nafakasına ancak bu karar tarihinden (sorunuzda geçen Aralık ayındaki son duruşma tarihinden) itibaren yasal faiz isteyebilirsiniz. Karar tarihinden sonra işleyen (Ocak 2009 ve devamı) aylar içinse işledikleri aylardan itibaren faiz istenebilir.
Yasal haklarınızı kullanırken bir avukattan doğrudan doğruya hukuksal yardım almanızın önemini bir kez daha vurguluyorum.