Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 12:52   #65
Av.Mehmet Yılmaz

İstifa çağrısnına katılmamak mümkün değil. Aslında avukatlar olarak bizim en büyük sorunumuz, düşüncelerimiz, görüşlerimiz ne olursa olsun; mesleğimiz, yani bizi ilgilendiren sorunlarda bile yek vücut olamayışımız.Tartışılan konuya bakarmısınız, bir arkadaşımız çıkıp, CMUK hizmetleri bila ücret olmalı diyor. Düşüncesine tabi ki saygı duyuyoruz. Diğer arkadaşlarımda maalesef, sonuna kadar haklı oldukları bir konuda dahi kendilerini, bizi savunma ihtiyacı hissediyorlar. Bir avukat olarak, yaptığım işin, harcadığım mesainin ve emeğin karşılığını alabiliyor olsaydım, yani bir ayın 29 günü kazanmış olduklarım benim Türkiye şartlarında orta gelir seviyesinde yer almamı sağlamış olsaydı, emin olun ayın en bir günü de seve seve bilgi ve tecrüblerimi, bila ücret hatta, zaruri harcamalar da bana ait olmak üzere, hukuki yardım bekleyenlerin istifadesine sunardım.CMUK ile ilgili sıkıntılarını dile getiren arkadaşlarımın da bu şartlar altında benden daha geri kalmayacakalrına eminim. Sizler işinize bakın çünkü,her ne kadar haklarımızın verilmemesinden, CMUK alacaklarımızın aylarca ödenememesinden bahsetsek de, her türlü fedakarlığı yine yapacağınızı biliyorum. Ama fedakarlıktan, kamu hizmetinin ifasından yada şundan bundan bahsedenlerin, bunun edebiyatını yapanların bir icratını görmedim. En azından 4 yıllık meslek haytımda ve bağlı olduğum baroda.
Barolar Birliği bu sorunun giderilmesine yönelik iki kez eylem yapma kararı aldı. Ne yazık ki, her iksinde de istediğim hakların kanuni alt yapısı tam anlamıyla gerçekleştirilemeden, hükümet hazretlerinin, uygun gördüğü ve ozaman ki alacaklarımız bile karşılamayan sözde ödemelerle, eylemlere son verildi. Sonuna kadar gidilmesi gerektiğini biz tecrübesiz, genç avukatlar bile düşenebilmişken, mesleğe yıllarını vermiş,meslek dışında her konuda bilgili, tecrübeli, fikir ve söz sahibi büyüklerimizin olayın bu hale geleceğini görememiş olmaları, bana garip geliyor. Eminim ki bunda; CMUK görevlendirmesi almıyor olmalarının, ne zaman ödeme yapılacak endişeleri olmamasının alakası yoktur.
Fazla uzattım, farkındayım. İstifaların etkili olmasının tek yolu var. Muzdarip olan bütün meslektaşların birlikte hareket etmesi, ki maalesef bunun mümkün olmadığının farkındayız. Gerekirse gemileri yakmayı göze almalıyız. Kaybedeceğimiz tek şey, zaten uzun süre ödenmeyen CMUK alacakları ile aldıktan bir ay sonraki KDV ve 3 aylık Geçici vergi yükü.

Saygılarımla.