Mesajı Okuyun
Old 10-08-2011, 10:34   #4
Av.Serhat Doğan

Müvekkille dün tekrar görüştüm. Eksik/yanlış aktarmış.

Şöyle düzeltiyorum:

Kerem öldüğünde geride yedi çocuk ve eşi Fatma'yı ve miras olarak da 10 dekar taşınmazı bırakıyor. Çocuklardan Oktay 6 kardeşinin babadan kalma hissesini satın alıyor ve kendisi de ölünce bu hisselerin tamamı eşi Aynur ile 3 çocuğuna kalıyor.

Kerem'den eşi Fatma'ya kalan 2,5 dekar taşınmaz ise Fatma'nın ölümüyle yedi çocuğa kalıyor.

Benim müvekkilim o yedi çocuktan, babadan kalma hissesini satanlardan biri: ancak, anneden kalan miras sebebiyle kardeşler yedi kardeş olarak yine elbirliği ile mülkiyet sahibi oluyorlar. Müvekkilimin şufa davası açmasına dayanak olan malikiyeti anneden kalan bu elbirliği mülkiyetidir.

Davalı Aynur ve çocukları ise; Kerem'den kalma hisseleri kardeşlerden alan kardeş olan müteveffa Oktay'ın eşi ve çocuklarıdır. Zira bunlar (anneden yeni kalan elbirliği mülkiyeti hariç) Oktay'dan kalan hisseleri kendi aralarında intikal yaptırarak hariçten 3. kişiye satmışlar.

Soru şu: Aynur ve çocuklarının bu satışı hakkında benim müvekkilim ya da yedi kardeşten diğer herhangi biri şufa davası açtığında elbirliği mülkiyeti sebebiyle Fatma'nın tüm mirasçılarının (yedi kardeşin) muvafakatinin alınması mecburiyeti var mı?

Ki davaya bakan hakim böyle bir karar verdi. Kanaatimce olmaması gerekiyor; zira, bu şartı ararsak şufa hakkının kullanımını imkansızlaştırmış olacağız; neden? Çünkü o yedi kardeşten biri müteveffa Oktay idi ki onun ölümüyle eşi Aynur ve çocuklarına kaldı yani muvafakat vermesi gerekenlerden biri de Aynur ve çocuklar olmuş olacak. Kişi herhalde kendine yöneltilen davayı önlemek için muvafakat vermeyecek ve dolayısıyla kanunun verdiği şufa hakkı elbirliği hakkındaki prensibin hatalı yorum sebebiyle ortadan kaldırılmış olacak!

Kannatimce; Kök muris Kerem'in dışında bir de müşterek malik bir hissedar olsa idi ve eğer hissesini hariçten bir kişiye satmış olsa idi bu müşterek malike karşı şufa davası açma hakkı elbirliği mülkiyetinden kaynaklandığı için ve birlikte hareket prensibi bulunduğu için kardeşlerin birlikte hareket etmesi gerekirdi.

Konu, dava konusu olmak bir yana detay ve zevkli bir konu. Yorumunuzu ve katkınızı beklerim.

Teşekkürler..