Mesajı Okuyun
Old 05-04-2019, 09:54   #4
Akademisyen84

Değerli görüşünüz için çok teşekkür ederim. Müsadeniz olursa iki hususta daha fikrinize danışmak isterim.

Müvekkil, ikinci evliliği sonradan öğrendiğine dair tanık dinletmek istemekte fakat tanıklık edecek kişi karşı tarafın ailesinden çekindiği için olaya müdahil olmak istememektedir. Müvekkil ikinci evliliği duyduğunda inanmamış ve eşinin gizlediği ikinci evliliğinden boşandığı kocasını bulmuş ve onunla konuşmuş ve bu konuşmanın ses kaydını almış. Boşanılan ikinci eş bu evliliğin kağıt üzerinde tayin amaçlı para karşılığı yaptığını söylemiş. Karşı tarafın mahkemede ikinci evliliğin gerçek bir evlilik olmadığı yönünde bir savunmada bulunma cesareti göstereceğini sanmıyorum, tek savunma olarak müvekkilin olayı daha önceden bildiği ve ailesinin baskısı sonucu evliliği bitirmek istediği olacaktır diye düşünüyorum. Müvekkil tanık olarak kendi ailesinden başka kimseyi dinletemeyecek olsa da daha önce resmi olarak iki defa şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmış olan karşı tarafın sözüne karşılık, daha önce hiç evlilik geçirmemiş müvekkilin sözünün daha inandırıcı olacağını düşünüyorum.

Ayrıca düğün masraflarının bir çoğu müvekkilin kendi ve aile hesabından yapılmış olup müvekkil herşeyi bırakmaya razıdır. Kendi adına kayıtlı otomobili ve öğretmen maaşından başka bir geliri yoktur. Karşı taraftan da tazminat istememektedir. Karşı tarafın maddi bir talebi olabilir mi?

Çok teşekkür ederim.

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın meslektaşım

TMK'nın 148.- 151. maddeleri arasında düzenlenen ve yalnızca eşler tarafından açılabilen NİSPİ BUTLAN hâlleri için altı aylık ve beş yıllık hak düşürücü süreler öngörülmüştür.

Nispi Butlan : Yanılma (m.149), Aldatma (m.150)

Boşanma sebepleri (m.161 dv.)

GÖRÜŞ: Evlilik süresi ve "maddi olgu" (saklanan 2.evlilik) dikkate alındığında NİSPİ BUTLAN ...

Kolay gelsin