Mesajı Okuyun
Old 01-02-2003, 12:54   #143
ege

Mutlu

İyi tatiller herkese
8 yaşında olsaydık "tanrı" yı biz nasıl anlatırdık dersiniz..?Yıllar geçtikçe büyüyormuyuz ;yoksa, "gözümüzde büyütüyor muyuz" yaşamı diye düşünüyorum zaman zaman..
ne dersiniz?

California'da bir ilkokulda ogrencilere"Tanri'yi anlatin" konulu bir odev vermişler..
8 yaşındaki Danny ev odevinde Tanri'yi işte boyle anlatmiş...

Tanri'nin başlica işi insan yapmaktir..
insanlar öldükce onlarin yerine yenilerini yapar, cunku dunyamizla birilerinin devamli ilgilenmesi ortaligi temizleyip toparlamasi
lazim..
ama Tanri sadece bebek yapar cunku onlar kucuk olduklarindan
onlari yaratmak daha kolaydir..
Tanri'nin bebeklere yurumeyi ve konuşmayi ogretecek zamani yok, bu işi annelerle babalara birakmiştir..

Tanri'nin ikinci işi bizim dualarimizi dinlemektir. Bir suru insan
geceleri yataginin kenarina oturup Tanri'ya dua ederler,ondan bişileristerler, başkalarina kotu bişi yapmişlarsa ozur dilerler..
ama Tanri'ninherkesi dinliycek vakti yok..
o kadar meşgul ki radyoda haberleri bile dinleyebildigini sanmiyorum.. yine de Tanri herşeyi duyar ve görür..

butun duyduklari herhalde kocaman bi gurultu oluyordur Tanri'nin da başı şişiyordur, o yuzden bir de biz onu meşgul etmemeliyiz, annemizle babamiz bize bişi icin "olmaz"demişlerse Tanri'ya gidip
yalvarmamaliyiz..

Tanri'ya inanmayanlara ateistler denir..
bizim burada onlardan fazla yok sanirim cunku hic bizim kiliseye ugramiyorlar..

Isa,Tanri'nin ogludur ve bir suru zor işi başarmiştir, mesela suda
yurumek,mucizeler yaratmak,babasiyla ilgili bişi bilmek stemeyenlere onu ogretmeye calişmak gibi..
ama insanlar ondan biktilar ve onu bir kaziga civilediler.. ama o da babasi gibi cok iyi ve kibar bir insandi, babasina dedi ki "o insanlar ne yaptiklarini bilmiyolardi onlari affet"..
babasi da"Tamam" dedi..
Babasi (yani Tanri) onun yaptigi herşeyi cok begenmişti ve
"sen artik gel benimle Cennette kal"dedi, o gunden beri Tanri meşgulken bizim dualarimizi o dinliyor.. o yuzden dua etmekten hic vazgecmemeliyiz,cunku onlar bizi hep dinliyorlar..

Her Pazar kiliseye gitmeliyiz cunku bu Tanri'yi mutlu eder. Ayrica
insanlarin mutlu etmeleri gereken biri varsa o da Tanri'dir. Hicbir
zaman "ben bugun deniz kenarinda guneşlenmeye gidicem" diyip kiliseyi ekmemeliyiz..bu yanliş.. hem zaten ogleden
sonraya kadar guneş dogru durust
cikmiyor ki..

Tanri'ya inanmayan insanlar yapayanliz kalirlar.. cunku annemizle
babamiz bizimle her yere gelemezler ama Tanri her zaman her yerde bizimledir...
gece karanliktan korktugumuzda onu duşunuruz ve bizi rahatlatir, kendini bişi sanan buyuk cocuklar biz kucuguz diye kaldirip suya attiklari zaman Tanri bizi gorur ve kurtarir...

Sonuc olarak hep "Tanri bizim icin ne yapabilir" diye duşunmemeliyiz..
ben biliyorum Tanri şu anda benim bu masada oturmami istiyor ama cani istedigi zaman beni yanina alabilir..
bu yuzden ben Tanri'ya inaniyorum...