Mesajı Okuyun
Old 24-05-2007, 18:56   #9
Av.Görkem TURGUT

Varsayılan Seçimler Ve Feministler

KADINLAR SORDU:
MECLİSE GİRMEK İÇİN
ERKEK OLMAK ŞART MI?

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (Ka-Der), bu yıl yapılacak genel seçimlere katılacak siyasi partilerin aday listelerinin ilk sıralarında kadınlara yer vermesi ve daha çok kadının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girebilmesi için girişim başlattı.

Türkiye’de tam demokratik bir siyasi yapı kurulabilmesi için daha çok kadının siyaset yapması gerektiğine inanan Ka-Der, bu genel seçimde daha çok kadının seçilmesini sağlamak üzere bir kampanya için düğmeye bastı.

Kadınların Türkiye siyasetinde hak ettikleri yeri alması hedefiyle yola çıkan Ka-Der, seçim sandığına kadar ara vermeden devam edecek olan kampanyasının ayrıntılarını,basın toplantısıyla önce medyaya tanıttı.

Toplantıda, 10 yaşına basan Ka-Der’in bu seçimlere özel bir önem verdiğini, 2007 Genel Seçimlerinin kadınların TBMM’de temsili yönünde bir dönüm noktası oluşturmasını amaçladıklarını anlatan Ka-Der Genel Başkanı Av. Seyhan Ekşioğlu, “Bu kez tanıtım ve iletişim mekanizmalarını profesyonel bir dille kurmaya çalıştığımız kampanyamız, henüz kamuoyuna duyurulmadan büyük ilgi gördü. Hem medyadan hem iş dünyasından, hem de sanat ve kültür çevrelerinden görüştüğümüz kadın-erkek herkesten samimi destekler aldık. Herkese çok müteşekkiriz” dedi.

Kadınları aday olmaya; kadın seçmenleri de partilerin aday listelerindeki kadın sayısını artırmak için harekete geçmeye çağıran Ka-Der Genel Başkanı Av. Seyhan Ekşioğlu“Siyasi partileri kota uygulamasını başlatmaya ve kadın adaylardan para almama gibi önlemler yanı sıra kadın derneklerinin de desteği ile eğitim, sağlık, istihdam başlıklarıyla hazırlanan Kadın Programı’nı benimsemeye ve tutumlarını açıklamaya davet ediyorum” dedi.

Toplantı, Ka-Der üyeleri ve katılımcıların"takma bıyık takarak"sorduğu “Erkek Olmak Şart mı?” sorusuyla sona erdi.

http://www.ka-der.org.tr/