Mesajı Okuyun
Old 05-12-2011, 17:35   #244
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz

6100 sayılı HMK düzenlemesine göre davada yapılacak olan ilk duruşma "ön inceleme duruşmasıdır"; Diğer bir deyişle HMK'ya göre ön inceleme duruşmasından önce yapılan başka bir duruşma yoktur. HMK m.138: "Mahkeme, öncelikle dava şartları ve ilk itirazlar hakkında dosya üzerinden karar verir; gerektiği takdirde kararını vermeden önce, bu konuda tarafları ön inceleme duruşmasında dinleyebilir." HMK m.139: "Mahkeme, dilekçelerin karşılıklı verilmesinden ve yukarıdaki maddelerde belirtilen incelemeyi tamamladıktan sonra, ön inceleme için bir duruşma günü tespit ederek taraflara bildirir.".
Dolayısıyla sayın Pekcanıtez de mahkemece yapılacak ilk duruşmanın "ön inceleme duruşması" olduğunu kabulle ve 1.10.2011'den önce ikame edilen davalarda ilk duruşma günleri verildiğinden bu duruşmaları "ön inceleme duruşması" sayıp bu şekilde yorum yapmış olabilir; yani kısaca, konuya "duruşma" düzenlemesinden hareketle yaklaşmış olabilir (diye düşünüyorum ).

Üstadım HMK.137. maddeye göre, ön inceleme duruşmasının yapılabilmesinin önkoşulu malumunuz dilekçelerin karşılıklı teati edilmiş olmasıdır.

Dilekçeler teati edilmeden ön inceleme aşamasına geçilmez. Bu durum 1 Ekim'den önce açılan davalar için de sonra açılan davalar için de aynen geçerlidir. (HMK. 448)

P.s.: Sizi anlıyorum. Bu kadar da basit bir hatayı kitap yazan kişi yapmaz diye düşünüp, acaba başka bir şeyi mi anlatmak istedi de yanlış ifade ettiyi arıyorsunuz gibi.