Mesajı Okuyun
Old 25-06-2010, 12:26   #1
Konuk

Acil Daha önce açtığım boşanma davasını barıştığımızdan takip etmedim. Boşanmak üzereyim?

merhaba,
ben 30yaşında 4yıllık evli bir bayanım.bir üniversitede ücretli öğretim görevlisi olarak çalışıyorum.eşim özel bir kurumda doktordur.geçen sene beni altattığını öğrendim.aldatıldığıma birebir şahit olmadım.tamamen duyumlarla hareket ettim.zaten uzun zamandır problemlerimiz vardı.üstüne böyle bir duyumda eklenince bir çok iddia ile boşanma davası açtım.fakat davadan bir kaç gün önce barıştık ve tekrar beraber yaşamaya başladık.fakat davamı her ihtimale karşı geri çekmedim.bildiğim kadarıyla herhangi bir iptal işlemi istenmeyen boşanma davası üç ay sonra kendiliğinden kapanıyor ve affetmeye girdiği için birdaha aynı iddialarla dava açılamıyor.açtığım davanın üzerinden tam bir yıl geçti,üç ay sonra barıştık ve dokuz aydır beraber yaşıyoruz.eşimle aynı evde yaşamamıza rağmen aramızda aynı evi paylaşmaktan öte bir şey yok.ve eşim mutlu olmadığını,aramızda bir bağın kalmadığını,geçen sene açtığım davadaki asılsız iddialarımla onu çok yaraladığım gerekçesiyle boşanmak istiyor.benim bir malvarlığım yok.işimden aldığım ücret yaz döneminde ödenmiyor ve kadrolu olmadığım için ise garantim yok.eşimin tüm mal varlığı ailesinin üzerine kendi üzerine kayıtlı arabası dışında hiç birşeyi yok.maaşı 2500 civarında görünüyor fakat bundan daha fazlasını aldığını biliyorum.benim ve onun üzerinde kredi borcu var.
kısaca;
*boşanma durumunda ben çalışmıyor isem onun bu maaşı ile talep edebileceğim en yüksek nafaka nedir? ve bunu hangi şartlarda ne kadar süre ile alabilirim?
*borçlar nafakayı etkilermi?
*davayı ben açarsam geçen seneki iddialarımla tekrar açabilirmiyim?
*kendi üzerinde görünmeyen fakat evlendikten sonra edindiği mallar üzerinde tanık ifadeleriyle hak iddia edip,elde edebilirmiyim?
*davayı o açar ve benim sorumluluklarımı yerine getirmediğimi,geçen seneki davadaki iddialarımı(ki bu iddialar epey yüklü),mutsuz olduğunu ileri sürerse ve bu durumda ben boşanmak istemez isem dava nasıl sonuçlanır?davayı ben açarsam fakat ödemesini istediğim maddi manevi tazminatı ödemeyi kabul etmezse nasıl sonuçlanır?
şimdiden ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.