Mesajı Okuyun
Old 24-05-2013, 16:03   #195
Yada

Yaşananlar inanılır gibi değil doğrusu. Şimdi ne olacak 5. hukuk dairesi ile içtihat farklılığından içtihatların birleştirilmesi kararı çıkana kadar 5hd onayacak 18 hd bozma verecek muhtemelen içtihatların birleştirilmesinden de uzlaşmanın dava şartı olduğuna dair karar çıkacaktır.

Bu durumda ise yeni torba yasa ile gelecek olan gecici 16. maddenin 10. fıkrasına göre uzlaşmak istenmediğinin mahkemeye bildirilmesi durumunda davaya devam edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış davalar için bu hakkı tanıyor olacak.

Öte yandan torba yasada gelecek olan maktu vekalet ücreti için mevcut davalarda 5. Hukuk Dairesi nisbi vekalet ücretlerini onar diye düşünüyorum ama 18 hukuk dairesi kesinlikte maktu uygulacaktır. Bu sebeple de içtihadı birleştirme kararı çıkar sanıyorum.

5999 sayılı yasa ile getirilen geçici 16. madde mülkiyet hakkı ihlal edilenlerin AİHM den aldığı kararlar neticesinde çıkarılmıştı ve bu doğrultuda hak ihlallerinin önlenmesi amacı güdüyordu. Oysa son değişiklik özellikle geçici 17. madde ile mülkiyet hakkının çok açık ihlalidir.Anayasa mahkemesi özellikle geçici 17'yi iptal eder diye düşünüyorum geçici 16 da önceki iptallerden farklı bir şey çıkacağınıda sanmıyorum. Görünen o ki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde yine dosyalar yığılacak.