Mesajı Okuyun
Old 12-03-2012, 06:05   #3
ecesaka

Sayın meslektaşlarım,

Avukatlığını yaptığım ve sigortalı çalıştığım şirketten 1 sene önce ayrıldım. Söz konusu firmadan ayrılma nedenim aslında tarafıma karşı olmasa da çalışanlara karşı bariz bir şekilde duygusal şiddet uygulanmasıydı. Ayrıca şirkette çok daha fazlası vardı. Çalışanların hafta tatili kullanmaları dahi yasaktı... Ayrıca herkesin SSK primleri düşük yatırılıyor, bankaya yatan ücretin dışında elden de ödeme yapılıyordu... İşten ayrılırken benim de son maaşımı yatırmadılar ve ben de "Terzi kendi söküğünü dikemez" ata sözünü boşa çıkarmadım Ücretimin üzerine düşmedim...

Dün bahsi geçen iş yerinden tanıdığım birisi bana gelerek şirketten kovulduğunu, ve sair durumları anlattı. Şirketi Ç.S.G.B.'na şikayet etmek ve şirkete karşı dava başlatmak istediğini söyledi.

Konuya ilişkin sorularım şu şekilde;

1- Bu davaya bakmamda bir sakınca var mıdır? (Şirketle aramdaki ilişki sona erdiğinden ve yeni açılacak bir dava söz konusu olduğundan sakınca olduğunu sanmıyorum. Ama hata yapmak da istemiyorum)
2- Şirketi ben de Ç.S.G.B.'na şikayet etmek istiyorum. Ancak sadece kendi konumla ilgili olarak değil, şirkette yapılan usulsüzlükleri, kanuna aykırılıkları da bildirmek istiyorum. Aslında bu bilgileri mesleğim sayesinde değil, orada fiilen bulunmam ve diğer çalışanlardan edindiğim bilgiler neticesinde öğrendim.Bu sır saklama yükümlülüğüne aykırılık teşkil eder mi?
3- Kendim ya da müvekkilim adına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan şirkete haber verilmeksizin fiilen şirket muhasebe kayıtlarında inceleme başlatılmasını talep edebilir miyim? Diğer çalışanlar açısından da durum değerlendirmelerini talep edebillir miyim?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.