Mesajı Okuyun
Old 08-07-2013, 16:34   #2
manolimato_06

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Yönetim kurulu üyeleri vekalet vermek istediklerini ancak yapıp yapamayacaklarını bilmediklerini söylediler.

Kooperatif yönetim kurulunun tarafıma vekalet vermesi mümkün müdür?

Kooperatif ana sözleşmesinde yer alan "Yeni üyeler seçilip göreve başlayıncaya kadar eskileri göreve devam eder." maddesi bize yardımcı olur mu?

Davaya cevap verme süresi bir kaç içinde dolacağından cihetle ivedilikle cevaplarınıza ihtiyacım vardır.

Eğer kooperatifin vekaletini almam mümkün ise bunu nasıl yapabilirim.

Saygılarımla

Yönetim Kurulu, kanun ve anasözleşme hükümleri içinde kooperatifin faaliyetini yöneten ve onu temsil
eden icra organıdır.

Öncelikle Kooperatifler K.nda yönetim kurulu üyelerinin görev süresinin dolması halinde kooperatifin yönetiminin ne şekilde gerçekleşeceği konusunda bir hüküm bulunmamaktadır. O halde, Koop.K.m.98: "Bu kanunda aksine açıklama olmıyan hususlarda Türk Ticaret Kanunundaki Anonim şirketlere ait hükümler uygulanır." hükmü gereğince bu hususta TTK'na bakmak gerekir.

TTK.nda yönetim kurulu üyelerinin görev sürelerinin dolması halinde, yönetim kurulu üyeliği sıfatının kendiliğinden düşeceğine dair bir hüküm yoktur. Bu sebeple, yeni üyeler seçilene kadar öncekiler görevlerine devam edeceklerdir. Bu konuda bir sıkıntı yaşamazsanız. (Zaten ana sözleşmede de yer aldığını siz de belirtmişsiniz.)

II. Temsil yetkisi
1. Genel olarak
MADDE 370- (1) Esas sözleşmede aksi öngörülmemiş veya yönetim kurulu tek kişiden oluşmuyorsa temsil yetkisi çift imza ile kullanılmak üzere yönetim kuruluna aittir. (Bu konuda anasözleşmede de hükümler yer alıyor olabilir.)

Aksine bir karar alınmamışsa da çift imza kuralı gereği kooperatifi temsile yetkili 2 yönetim kurulu üyesi size noterden vekaletname verebilirler.