Mesajı Okuyun
Old 29-01-2012, 20:37   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
ihale sözleşmesinden sonra temin edip kamulaştırdığı işbu araziyi yükleniciye teslim ederse ve yükleniciden, işin bu yerde yapılmasını isterse bu durumda:

1- İdare, işin yapılacağı yeri değiştirdiğinde zemin etüdünü yapıp projelendirme yükümü altında mıdır? (Ben, işbu yükümün idarede olduğunu düşünüyorum)

2- İdare, zemin etüdünü yaptırmamış ve proje değişikliğine de gitmemişse; kesin kabulden sonra çıkan nizada, problemin zeminde olduğunun belirlenmesi halinde (zemin, 1.derecede deprem bölgesi/yapılaşmaya elverişli değil ve bataklık) yüklenici, BK m.357/3 yükümlülüğünden (İş devam ettiği sırada, iş sahibinin, verdiği malzemenin veya gösterdiği arsanın kusurlu olduğu anlaşılır yahut imalâtın noktası noktasına muntazaman icrasını tehlikeye koyacak diğer bir hal olursa mütaahhit, iş sahibini bundan derhal haberdar etmeğe mecbur aksi takdirde bunların neticelerini tahammül etmekle mükelleftir.) kurtulmuştur ve/veya idareye de kusur yüklenmelidir diyebilir miyiz? (+BK m.361: "Yapılan şeyin kusurlu olması müteahhidin sarahaten beyan eylediği mütalâaya mugayir olarak iş sahibinin verdiği emirlerden neşet etmiş bulunur veya her hangi bir sebeple iş sahibine isnadı kabil olursa, iş sahibi o şeyin kusurlu olmasından mütevellit hakları dermeyan edemez.)

Sayın Av.Nevra Öksüz,

Kişisel düşünceme göre,

İdarenin masraf, zaman harcayarak kamu yararı amacıyla planlı bir biçimde karar verdiği kamulaştırma ile ihalesini açtığı işi, bir anda değiştirmesini ve yeni yer göstermesini ise sorumsuzluk olarak görüyorum. Sonuç itibarı ile, ortada yıkılması gereken bir bina ve olmaması gereken kamu zararı var. İdare eylem ve işlemlerinde kamu zararının oluşmaması noktasında yukarıdaki örnekte daha fazla çaba sarf etmeliydi diye düşünüyorum. Kişinin kendini korumaya alması veya kontrol mekanizmalarını çalıştırmak zorunda olmasıyla da açıklayabiliriz. İşin büyüklüğüne, önemine uygun özeni göstermemiş, kontrolü gerçekleştirmemiştir. Kusurludur.

Sözleşmede Değişiklik Yapılması
m.15: "Sözleşme imzalandıktan sonra, sözleşme bedelinin aşılmaması ve idare ile yüklenicinin karşılıklı olarak anlaşması kaydıyla, aşağıda belirtilen hususlarda sözleşme hükümlerinde değişiklik yapılabilir:

a) İşin yapılma veya teslim yeri..."

Burada taraflar değişikliğin sözleşme bedelini aşmayacağına hangi inceleme ile, hangi gerçek verilerle karar verdiler?

Ne olursa olsun (kanunda eşit kabul edilseler bile), güçlü olan idaredir. Tam anlamıyla "özgürce", olması gerektiği gibi düşünme ve hareket etme objektif yeterliliğine sahiptir. Amacı kar değildir. Tacir değildir. Güvenilir davranmamıştır.

Son haliyle asli kusurun idarede olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla,