Mesajı Okuyun
Old 29-12-2009, 13:34   #1
av.ahmetkilinc

Varsayılan Adalet Bakanlığının soruşturma izni anlamsız bir şikayet

Değerli meslektaşlarım. Sizlere başıma gelen bir olayla ilgili kısaca bilgi vermek istiyorum. Değerli görüş ve düşüncelerinizide bekliyorum.
Benimde akrabam olan bir meslektaşımız maalesef 2006 yılı eylül ayında geçirdiği bir trafik kazası ile hayatını yitirdi. Daha sonra baro tarafından vefat meslektaşımızın dosyalarının tasnifi ve baroya bilgi verilmesi hususunda başka bir meslektaşımıza geçici yetki verildi. Yetkili meslektaşımızda ölen meslektaşımızın baro tarafından müdaafi olarak atandığı ceza davası dosyasına geçici yetlidendirildiğine ilişkin baroya ait yazı ile mazeret dilekçesi bıraktı. Daha sonra bu ceza yargılamasında sanık olan vatandaş 2007 yılı nisan ayında 2 yıl 6 ay ile cezalandırıldı. Gerekçeli karar ise baro tarafından geçici oalrak görevlendirilen meslektaşımıza tebliğ edildi. 2009 yılı 8. ayında yapılan tebligata rağmen kendisi yetkili olmadığı gerekçesi ile temyiz etmedi ve karar kesinleşti.
Daha sonra ceza alan bu vatandaşın 2007 yılında benim başka bir müvekkilim vasıtasıyla tarafıma vekaletname verdiği ortaya çıktı. Ancak ne kendisi vekaletnameyi tarafıma getirdi, ne bir görüşmem oldu ne herhangi bir ücret aldım ne de ceza dava dosyasında vekaletnamem mevcut. Ancak bu vatandaş hem benim hakkımda hemde geçici görevlendirilen meslektaşımız hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Benim müvekkilimi de kendisi görüştüğüm, ücret aldığım, davasını da takip edeceğim hususunda şantaj ve tehdit ile savcılıkta ifade vermeye zorladı. Neticede müvekkilim ifadesinde benimle bu vatandaşın görüştüğünü büromde görüştüğümü, ücret istemediğimi, vatandaşında ücret teklif etmediğini beyan etmiş. Daha sonra müvekkilimin eşi zorla böyle bir ifade vermeye zorlandıklarını, bunu da savcılıkta ifade edeceğini beyan etti. Üzülerek söylüyorum ki tarafımdan sırf tazminat almak amacıyla oluşturulan bu komployu hazıırlayanda bizim bir meslektaşımız. Bunu da yeni öğrendim. Başsavcı ile yaptığım görüşmede adalet bakanlığından soruşturma izni isteyeceğini ifade etti.
Başıma gelen bu hadiseyi hem siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak hemde değerli görüşlerinizi almak istedim. Kısaca dedim ama biraz uzun oldu. Şimdiden teşekkür ederim.