Mesajı Okuyun
Old 13-02-2011, 14:45   #16
Av. Engin EKİCİ

Sayın hızır hafiye;

Dikkat ederseniz
Alıntı:
Siz ya da emniyet mensuplarının ekseriyeti alışveriş merkezi girişinde görevli olduğunuz varsayımından hareket edersek
dedim. Alışveriş merkezlerinde polis değil özel güvenlik görevlilerinin hizmet verdiği gerçeğini göz önünde bulundurarak dikkatlice seçtim cümlemi.. Ancak devlet otoritesinin oldukça donanımlı yetkilere sahip çalışanları olan hakim ve savcılara ses çıkarılamayıp dayanağı devlet otoritesi olmayan avukatlara türlü zorlukların çıkarılmakta olduğu gerçeğini tartışmak istemiştim. BU kapsamda, demokrasinin yeterince içselleştirilemediği bir ortamın egemen olduğu görüşünüze katılıyorum.
Alıntı:
bir diğer husus bu kontrol noktalarından geçme işi öyle zaman alan bir uygulama değil.bunun problem haline getirilmesinin yararı yok. ama içerdeki insanların güvenliği düşünüldüğünde yapılan uygulama da kamu yararı olduğu aşikar.
Kamu yararı amaç ise herkesin KOŞULSUZ, KAYITSIZ, ŞARTSIZ aranabileceği bir sistemin getirilmesi bu mantıktan hareket edersek şarttır. Kimin (içine HERKES DAHİL) ne zaman ne yapacağı belli olmaz çünkü

"Şu avukata da bak, üstünü aratmayacakmış, x-raydan geçmeyecekmiş, çantasına da dokunulamayacakmış, öyle bir ararım ki" şeklindeki yaklaşımların hukuki ve kanuni olduğu iddia edilemez. Avukatlar, kanunen kendilerine tanınan hakların uygulanmasını talep etmektedirler. Yoksa birilerini korkutmak gibi hasletlerden genel itibariyle uzaktırlar. hak arama noktasında avukatların mücadeleleri korkutma olarak algılanıyor ise bu algının sorumlusu avukatlar olamaz. Söz konusu korkutmanın daha çok devlet görevlilerince gerçekleştiği ise yadsınamaz bir gerçektir. İşte demokrasiden gerçek anlamda ne zaman bahsedilecek duruma gelirsek, o zaman hukuka ve kanuna rağmen gerçekleşen açık ihlaller mümkün mertebe son bulacaktır.