Mesajı Okuyun
Old 23-05-2008, 08:03   #2
Armağan Konyalı

- Değişen 11.maddenin eski hali aşağıda sunulmuştur:
Alıntı:
İcra ve iflas müdürlükleri ile icra mahkemelerinde ücret
MADDE 11 – (1) İcra ve İflas Müdürlüklerindeki hukuki yardımlara ilişkin avukatlık ücreti, takip sonuçlanıncaya kadar yapılan bütün işlemlerin karşılığıdır. Konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, bu Tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Şu kadar ki asıl alacak miktarı 1.250,00 YTL’ye kadar olan icra takiplerinde avukatlık ücreti Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde icra dairelerindeki takipler için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.

Değişiklik “Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez.” cümlesinin kaldırılmasıdır. Bu cümlenin kaldırılmasıyla 140 YTL’den daha az miktardaki takiplerde bile 140 YTL icra avukatlık ücreti alınacaktır. Değişikten önce ancak asıl alacak kadar avukatlık ücreti takdir ediliyor idi. (Örneğin 30 YTL'lik takipte 30 YTL avukatlık ücreti alınıyor idi.)

- Değişen 12.maddenin eski hali aşağıda sunulmuştur:
Alıntı:
Tarifelerin üçüncü kısmına göre ücret
MADDE 12 – (1) Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümünde gösterilen hukuki yardımların konusu para veya para ile değerlendirilebiliyor ise avukatlık ücreti, (yedinci maddenin ikinci fıkrası, dokuzuncu maddenin birinci fıkrasının son cümlesi, onuncu maddenin son fıkrası ile onbirinci maddenin ilk fıkrası hükümleri saklı kalmak kaydıyla,) tarifenin üçüncü kısmına göre belirlenir. Belirlenen bu ücret Tarifenin ikinci kısmının ikinci bölümüne göre tespit edilen ücretten az olamaz.

Değişiklik 11.maddedeki değişikliğin işlenmesinden ibarettir. 12.maddedeki "onbirinci maddenin ilk fıkrası" ifadesi maddeden çıkarılmıştır.

- Değişen "ikinci kısım birinci bölüm (4) numaralı bendi yürürlükten kaldırılmıştır" ifadesinin hikmetini ben anlayamadım. Zaten vergi mahkemeleri için konulan bu bendin konuluş nedenini de anlayamamıştım.

Saygılarımla