Mesajı Okuyun
Old 16-11-2006, 23:35   #9
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan 3. Kişideki alacağa işleyecek faiz. (icra hukuku)

Buradaki sorun şu:

Kuşkusuzki ihbarnamenin tebliğinden sonra ihbarnamede belirtilen borç miktarı istenebilir hale geliyor. (burada geçerliliği vb. tartışmıyorum. herşey usule uygun yapıldı.)

Adamın da o miktarda borcu var itiraz etmedi.

Kuşkusuz ki bakış açısı doğru. Alacak kesinleşmiştir. Borç ödenmemiştir. Kendisine tebliğ edilen alacak üzerinden faiz ödemekle yükümlüdür.

Ayrıca tartışılabilir olacağını düşünmeme rağmen faiz, vekalet ücreti ve masrafa faiz istenebileceğini kabul edelim.

Peki harç?

Devlet faiz işletmiyor ve almıyor. Harç alacağı benim alacağım değil. Buna işleyen faiz haksız zenginleştirme oluşmaz mı?

Diğer bir bakışla:
Aradan bir süre geçince asıl borçlunun borcu 25 lira iken 89 borçlusunun borcu 28 lira olacaktır.
Öncelikle şunu belirtmeliyim: Hem Işıl'a hem de Erdal'a gösterdikleri nezaket ve özen nedeni ile birer gönülden teşekkür borcum var. Tüm arkadaşlarıma olduğu gibi.

Şimdi düşünelim:
Faiz işletilmemesi gereken alacak lamleri var. Faiz, Av. Ücreti, masraflar.

Benim olmayan bir alacak kalemi var HARÇ.

Benim olmayan bu alacak kalemine alacağın sahibi olan devlet faiz işletmiyor. Tartışmamızda ise bu alacağa faiz işleyecek ve bu faizi ben alacağım.

Bence böyle bir durum hukukun temel ilkelerine/hakkaniyete aykırılık oluşturacaktır.

Saygılarımla.