Mesajı Okuyun
Old 15-11-2008, 01:32   #1
veli Sanli

Acil Takipci Tacizcilik (Stalking)

Saygideger Türk Hukuk Sitesi Üyeleri,
ben Darmstadt Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü ögrencisiyim. Bölümümüzce yürütülmekte olan bir Proje cercevesinde "Stalking" (Takipci Tacizcilik) kavrami incelenmektedir. Benim de bu alanda baslamis oldugum yüksek lisans tezi geregi, Türkiye´deki "Stalking" magdurlarina yönelik bir calismayi üstlenmis bulunmaktayim. Bu nedenle desteklerinizi bekliyorum, kendiniz "Stalking" magduruysaniz sayfamizi ziyaret etmeniz ve online üzerinden anketimizi doldurmanizi rica ediyorum. Eger siz Magdur konumunda degilseniz, fakat tanidiklariniz, yakinlariniz magdur olmuslarsa lütfen onlari sayfamiza yönlendirin. Adresimiz:
www.takip-taciz-magdurlari.com

Stalking nedir?
Bu kelime ingilizce´den gelmekte olup, avcilik dilinde avina hissettirmeden yaklasip onu yakalama anlamina gelmektedir. Insanlararasi iliskilerde ise bu kelime, bir kisinin arzusu disinda takip edilmesi (izlenmesi), taciz edilmesi anlaminda kullanilmaktadir. Stalking davranisini sergileyen kisiler, bu davranisi cesitli yollarla uygulamaktadirlar, mesela sürekli caldirilan telefonlar, mektuplar yada E-Mail, izlemeler, takip etmeler, kontrol etmeler ve bazende siddet uygulamalari. Bazi siddet durumlarinda Magdur kisiyi öldürmeleri bile sözkonusu olabilir. Dünya´da encok kadinlar Magdur durumundadirlar.

Stalking Magdurlarina yönelik Anket
Almanya´da ilk olarak 2001 yilinda üniversitemizce "Stalking" konusunda bir Proje baslatildi. Projenin amaci bu fenomeni sadece Almanya´da degil bir global konu olarak algilamak ve arastirmak. Sayfamizda yer alan Anket sadece "Stalking" Magdurlarina yönelik olup,onlarin icinde bulunduklari durumu kavramayi ve onlara yardimci olmayi amaclamaktadir. Bu arastirmanin sonuclarini daha sonra yine sayfamizdan okuyabilirsiniz.

Sorulariniz icin veya konu hakkindaki düsünceleriniz icin bana E-Mail yazabilirsiniz.

Simdiden destekleriniz icin tesekkür ediyorum.

saygilarimla
Veli sanli