Mesajı Okuyun
Old 21-03-2007, 16:36   #15
persona

sayin Suat bey,
bence maalesef degerli meslektaslarimizin bir kismi meslek etigine uymadiklari icin,diger meslektaslar ekonomik zorluklar yasiyor, yani eger meslek etigi ve ahlaki konulari avukatlar olarak tam benimseyebilseydik
bugun ne Yargitay da is bitiren avukatlar gibi, ne muvekkilinin parasini icra dairesinden alip kendi parasi gibi kullanan meslektaslardan ne de ceza davasinin sonucu icin %100 garanti veren meslektaslardan soz edecektik.
yani sorun tamamiyle, meslegin degerlerini icine sindiremiyen meslektaslardan kaynaklaniyor, ne yasal duzenlemelerden ne yargiclardan ne de polis vs. den yasadigimiz ve sikayet ettigimiz tum sorunlar aslinda biz avukatlarin meslege bakis acisindan kaynaklaniyor.
bunun tek cozum yolu egitim-egitim-egitim, gercekten bu meslegi yapmak isteyenler ve meslegin degerlerine ve yuceligine inanan insanlar artik bu meslegi yapmali,...
avukatlik gelismis ulkelrde o kadar saygi duyulan bir meslekki insanlar hem pek sevmezler avukatlari ama cok saygi duyarlar ve guvenirler... peki bu guven ve saygi nerden kaynaklaniyor, yasalardan mi ,( insanlar avukata guvenmek zorunda madde 2 boyle bir kanun yok) hayir, tamamen bu ulkelerdeki avukatlarin kendi mesleklerine, kimliklerine olan saygilarindan bu tutum onlarin bircok yanlis seyi yapmasini engelliyor...

saygilar