Mesajı Okuyun
Old 21-02-2007, 11:44   #7
mehmetseyrek

Sayın superavukat,
Yazdıklarımdan kas gücüne ya da silaha başvurmayı önerdiğimi anlamanıza hem şaşırdım hem de üzüldüm.Çünkü ben o tür kişilerden korkmamayı önerdiğim zaman kastettiğim aynı biçimde onlara karşılık vermeniz değildi.
Avukat uslupta yumuşak ama esasta sert olan bir tavır sergilemelidir.Bu tür kişilerden korkmamalıyız.Yani herhangi bir tehdit almadan önce ne gibi işlemler yapmayı planlıyor; ne tür başvuru yollarına tevessül edeceğimizi düşünüyorsak tehdit sonrası bu başvuru yollarını aynen uygulamalı, geri adım atmamalıyız demek istiyorum.Yoksa silahı ele alıp onlarla o tarz bir mücadele içine girmeyi elbette kastetmem.
İsmet İnönü'nün tarihe geçmiş bir sözünü hatırlıyorum:"Böyle zamanlarda namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır."
Cesaret, korkmamak, namussuzlara pabuç bırakmamak gerekir.Evet ama bunu söylerken bir avukatın bundan anlaması gereken hukuki başvuru yollarına gitmekten imtina etmemek gerektiğidir diye düşünüyorum.Bu konuda eminim aynı şeyleri düşünmekteyiz.Ancak farklı düşündüğümüz bir konu var: "Alınan risk ile elde edilen fayda arasındaki orantı"
Belki de nesli sona ermekte olan bir kuşağın son temsilcilerinden biri olarak bu konuda size katılamıyorum.Çünkü öyle zamanlar olur ki hiçbir yarar elde edilemeyecek olmasına karşın kimi değerler uğruna büyük riskler alınabilir.Örnek vermeyi 'zait' bulurum.Siz bu konuda çok iyi örnekler bulabilirsiniz.
Bu olayda da herhangi biri bir avukatı tehdit ederse gerekli yollara riskleri düşünmeden baş vurmak gerekir diye düşünmekteyim.Belli ki bu kişiler daha önce de benzeri "işler" yaptılar ve takipsiz bırakıldılar.Şimdi de köpeksiz köy bulduklarını zannederek melanetlerine fütursuzca devam etmek istemektedirler.Buna izin verilmemelidir.
Esen kalın sevgili meslektaşım.Kazasız belasız rahatça mesleğinizi yapabileceğiniz güzel günler dileğiyle....
MEHMET SEYREK

www.blogcu.com/mehmetseyrek