Mesajı Okuyun
Old 24-04-2011, 20:19   #20
iussy

Acil

Merhabalar,

Müstakbel müvekkillerimin müteveffa babaları tarafından 2006 yılına kadar kiracı sıfatıyla işyeri olarak kullanılan bir yer için kaçak elektrik kullanımı nedeniyle, çok uzun bir süreyi, müteveffanın rahatsızlığı nedeniyle o mekanı işletmeyi bırakmasından sonraki 2 yılı kapsar şekilde, bir ceza tahakkuk ettirilmiştir. Yanılmıyorsam, bu ceza süresinin bir kısmı vefat ettiği dönemi dahi kapsıyor olabilir (Eksik bilgi için üzgünüm ancak henüz belgeler gönderilmediğinden ben de çok bilgi sahibi değilim ).

Bu durumda,

** Zamanaşımı iddiasında bulunulabilmesi için süre ne olacaktır yani geçmişe yönelik olarak kaç yıl için talepte bulunabilme imkanı vardır elektrik sağlayıcısı şirketin?

** Adli yargıda (bana ceza tutarının 5.000,00-TL gibi bir rakam olduğu bildirildi, bu durumda Sulh Hukuk Mahkemesi'nde sanırım?) menfi tespit davası mı açılması gerekmektedir?

** Henüz bir ceza davası bulunmamaktadır ancak belirttiğim gibi aleyhine ceza tahakkuk ettirilen kişi, 2008 yılında vefat etmiştir. Bu durumda, mirasçılarının sorumluluğu, mirasın reddi söz konusu olmadığından, geçerli olacaktır değil mi? Yoksa bu tür bir olayda, farklı bir uygulama olması söz konusu olabilir mi?

** Yahut icra takibinin yapılmasını beklemek ve itiraz etmenin ardından açılacak olan itirazın kaldırılması davasında bu hususuları mı tartışmak daha yararlı olacaktır?

** Bir de Kaçak ve Usulsüz Elektrik Enerjisi Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar'ın 1-B-1/a maddesinde; "a) Kullanım yerine ait bağlantı anlaşması ve perakende satış sözleşmesi yapılmış olan yerler için, kaçak elektrik enerjisi kullanımına ilişkin olarak yapılacak hesaplamada esas alınacak süre; tutanak düzenlenmiş olması kaydıyla kontrol, mühürleme, kesme-bağlama, sayaç değiştirme ve son endeks okuma işlemlerinden en son yapılanın işlem tarihi ile kaçak tespitinin yapıldığı tarihe kadar olan süredir ve bu süre 90 günü geçemez." denilmektedir. Buradaki 90 gün ve yine bu ve sonraki maddelerde bahsi geçen "12 ayı geçemez." gibi ibarelerin, maksimum ceza tahakkuk ettirilebilecek süreler açısından bir sınırlama getiriyor olarak kabul edilmesi gerektiği şeklinde yorumlanması hatalı mıdır?

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.