Mesajı Okuyun
Old 02-11-2010, 12:10   #3
Atahun

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,

konuyu doğru yeremi açtım bilmiyorum yardımlarınızı rica ediyorum.

1980 doğumluyum 4 yaşında geçirdiğim adı konamayan bir rahatsızlıktan ve yanlış tedavilerden dolayı engelliyim 1992 yılında ilk ameliyatımı oldum, kalçamı dondurdular. bu şekilde yaşamaya devam ettim, okuldan sonra iş hayatı başladı sürekli çalıştım bu tarih itibarıyle 2727 gün prim ödemem var 2002 yılından beri sigortalıyım sağlığım elverdiğince fakat 2003de bir ameliyat ve 2008-2009 olmak üzere 5 ameliyat daha oldum ve artık çalışırken çok zorlanıyorum. iki kalçama protez takıldı. masabaşı olarak çalışıyorum malulen emekli olma şansım nedir bilgi verebilirmsiniz ?

Sayın Konuk;

5510 sayılı yasanın sizi ilgilendiren bölümü aşağıdadır.

Malül sayılma

Madde 25-(Değişik: 17/4/2008 - 5754/13 md.)

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 ncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az %60' ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60' ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı malül sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60' ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malüllük aylığından yararlanamaz.

Malüllük sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

Madde 26-
Malüllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malüllük aylığı bağlanmasıdır. Sigortalıya malüllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;
a.) 25 nci maddeye göre malül sayılması,
b.) (Değişik : 17/4/2008 - 5754/14 md.) En az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malül olan sigortalılar için ise, sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malüllük gün malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

Çok geçmiş olsun.