Mesajı Okuyun
Old 22-11-2006, 18:58   #1
Merhaba

Varsayılan Onlar Kadını Şiddetten Nasıl Koruyorlar? Dünyadan Örnekler:

Onlar ve Biz...

İsviçre’de çok yaygın faaliyet gösteren, şiddete, cinsel tacize veya tecavüze maruz kalmış kadınlara yardım eden bir kurumun 2000 yılında yayınladığı bir bilgilendirme ve haklar broşürü:

BERATUNGSSTELLE
FÜR
GEWALTBETROFFENE
FRAUEN

NOTTELEFON WINTERTHUR 052–213 61 61

Her toplumda asırlardır kadın ve kızlara cinsel eziyetler yapılmıştır. Ne yazık ki bu durum şu modern çağımızda bile devam etmektedir.

Tecavüz, sarkıntılık, dayak, zorla cinsel ilişki, tehdit ve saldırı gibi olayları yaşamanın bunaltısı ve çaresizliği yetmiyormuş gibi, olanları anlatacak, derdini paylaşacak kimseyi bulamıyor kadın ve kızlarımız. Sanki suç isleyen kendisiymiş gibi utanç ve bunalımda yaşıyor.

Nottelefon Winterthur tecavüze veya cinsel sarkıntılığa uğrayan genç kızlar ve kadınların baş vurabilecekleri bir yardım kurumudur.

Bu hizmet mesleki tecrübe ve eğitim görmüş psikolog ve sosyal danışman olan uzman kadınlar tarafından veriliyor.

Maddi, manevi veya kanuni her konuda size yardım etmek istiyoruz.

Kimliğinizi bildirmek istemiyorsanız ad ve soyadınızı söylemeden bize telefonda veya büromuzda içinizi dökebilirsiniz.

Şahsınız hakkında hiç bir şey kesinlikle kimseye bildirilmez, söyledikleriniz bizde gizli kalır. Siz istemedikçe hiç bir önlem alınmaz.

Siz istediğinizde tüm gereken adımlarda size refakatçıyız. Her konuda emin olarak bize danışabilirsiniz.

NOT:

Yabancı uyruklu kadınlar için kendi ana dillerinden güvenilir kadın tercüman ayarlamak mümkündür. Tüm danışma ve yardımlarımız ücretsizdir.

Bu broşür cinsel taciz ve tecavüz veya şiddete maruz kalan kadın ve genç kızlara yöneliktir.

Genel Haklarınız :

Böyle bir olayla karşılaşan kadınlar arzu ettiklerinde, devlet tarafından da tanınan bu danışma bürolarından yardım ve destek isteyebilirler. Tarafımızdan verilen hizmet ve danışma ücretsizdir.

Mesleki tecrübe ve eğitim görmüş kadınlardan hukuksal, sosyal, manevi ve maddi destek istemek hakkına sahipsiniz.

Yaşadığınız olayın birinci yılında maddi yardım alabilmek hakkınız (Fr. 500.--). Olay 1.1.93 'ten sonra cereyan etmiş ise iki sene içersinde tazminat ve tarziye (bedel) talebinde bulunabilirsiniz. Bu hususta sizlere severek yardımcı oluruz. Yardım ve destek talebiniz, olayın faili hakkında suç duyurusu (poliste) yapılmadan da talep edebilirsiniz.

Suç duyurusu yapılmış olduğu taktirde haklanınız:

OHG (Opferhilfegesetz) çerçevesinde: böyle bir olaya maruz kalındığında talep edebilecekleriniz:

Sizin için önemli konuların ve verilen bütün kararların; (örneğin sanığın tahliyesinin size bildirilmesini ) talep edebilirsiniz.

İfadenizin sanığın yanında alınmamasını isteyebilirsiniz.

Tanık ve kurban olarak özel ve cinsel yaşamınıza yönelik soruları yanıtlamayı reddedebilirsiniz.

Kişisel ve cinsel dokunulmazlığınız zedelendiği taktirde ayrıca şu haklara da sahipsiniz, :

İfade ve sorgulamalarda arzu ettiğiniz bir refakatçi götürebilirsiniz.

İfadenizin bir kadın memur veya kadın savcı tarafından alınması isteyebilirsiniz.

Şikayetinizi mutlaka Kanton polisi'nde tutanağa geçirttirin.

Soruşturma süresince sanık ile karşılaştırılmamanızı.

Soruşturma ve duruşmaların kapalı olmasını.

Davanıza giren hakimlerden en az birinin kadın olmasını isteyebilirsiniz.

Bu tür şiddet olaylar büyük psikolojik yıpranma ile beraber, hukuki alanda da karmaşıklık ve zorlukları birlikte getiriyor. Bu yüzden kazazedelerin bir danışma bürosuyla bağlantı kurmalarını önemle tavsiye ediyoruz.

Frauen-Nottelefon Winterthur

Zürich Kantonu'nca da tanınan danışma büromuz da OHG "Cinsel taciz ve tecavüze maruz kalanlara yardım yasası" çerçevesinde: kazazedelere içinde bulundukları bu ağır ve yıpratıcı durumlarda yardımcı ve destek oluyoruz.

Arzu edildiği taktirde kadın avukat, doktor ve terapisyenlerle bağlantı kuruyor, bu zor dönemleri atlatabilmeniz için size refakat ediyoruz.

Arayacağınız yer 052 / 213 61 61 pazartesi, salı, perşembe ve cuma günleri, saat 11.00 –18.00 arası çarşamba 13.00 – 18.00 arası.
2000

(Kaynak: http://www.frauennottelefon.ch )