Mesajı Okuyun
Old 01-02-2009, 01:06   #14
adıge

Sayın Işık,
Değerli meslektaşım,

Benim takip ettiğim dava da siziki ile birebir aynı ben Hukuk Mahkemesince ceza davasının beklenmesine karar verildiği için kesinleşme bekliyorum. İhtirazi kayıt ileri sürmeksizin ödeme bende de var ve karşı taraf savunmalarında bunu ileri sürdü. İhtirazi kayıt konusundaki görüşüme gelince;

İhtirazi kayıt, alacaklının borçluya karşı yönelttiği bir irade bildirimidir. Bu durumda, tartışma mevzuu itibarıyla ödeme yapanın ihtirazi kayıt ileri sürebilmesi için ödemeyi yaptığı anda alacaklı olması gerekir. Oysa zaten ödeme, bir borcun edası için yapılıyor. İleride bu borcun sebepsiz kalma ihtimali bulunsa dahi bu ihtimal ödeme anında ödemeyi yapanı alacaklı hale getirmiyor. Ödemeyi yapanın ödeme anında "iadeyi talep hakkını saklı tutuyorum" demesi bence bir hatırlatmadan öte bir anlam taşımaz. Ya da "haksız olarak tahakkuk ettirilen borcu kabul etmemekle birlikte ödüyorum" demesi o andaki kişisel görüş ifadesi olmaktan öteye gitmez. (Aslında bu tür beyan ödemenin gayri iradi olduğunu göstermesi açısından faydalı olmakla birlikte -bu mevzuda-ödememe halinde Elektirk şirketinin haiz olduğu güç nedeniyle elektriğin kesilmesi sonucu doğacağından ödemenin de iradi olduğundan bahsedilemiyecektir. Bu nedenle bu tür bir beyanın ileri sürülmemiş olması bir kayıp ta değildir.)

Hadisemizde, beraat kararıyla elektrik kurumunun kaçak elektrik tahsilatı hukuki sebepten yoksun kaldığına göre, ödeme yapan, Makeme kararının tefhim veya tebliğinden (ya da kesinleşmeden) sonra alacaklı sıfatını taşıyacaktır. İşte bu andan sonra ihtirazi kayıt ileri sürme hakkını hazi olur.

Aksi halde, bilfarz ihtirazi kayıt meyanında beyan ödeme anında ileri sürülmüş olsa ve fakat elektriğin kaçak kullanıldığı ortaya çıksa ödenen bedelin yinede istirdatı mümkün olabilecek mi? Cevap hayır olduğuna göre aksi durumda ihtirazi kayıt meyanında bir beyan ileri sürülmedi diye ödeme anında olmayan fakat ondan sonra doğmuş bir hakkın kaybettirlmesi hukukun temel ilkelerine aykırı olacaktır.

Ödeme anında hukuken var olmayan bir hak için (müstakbel haklar) yapılan beyanlar, ancak bir hatırlatma olabilir, yoksa var olan bir hakkı koruyucu, yenilik doğuran bir hak olarak ihtirazi kayıt olamazlar.

düşüncesindeyim.
NOT: Kararı ve bilahire temyiz sonucunu benimle paylaşma imkanınız olursa sevinirim.
Saygılarımla,