Mesajı Okuyun
Old 26-10-2017, 14:49   #6
Engin Özoğul

Sayın FiNaZZi'nin mesajına istinaden aşağıdaki yorumlarımı paylaşmak istedim.

İş mahkemelerinden verilen kararlara bakan daire sayısı arttıkça işin şirazesi de kayıyor. Bordoya imza atan işçi bordroda yazan miktarı aldığını da teyit etmiş olur. Eğer açık bir itiraz bulunmuyorsa işverenin bu bedeli ödediğinin kabulü gerekir. Ödemenin banka üzerinden yapılması ya da elden yapılması ödeme türüne dair bir tercihtir. İşverene banka üzerinden ödeme yapma zorunluluğu getiren düzenlemeler idari bir düzenleme niteliğinde görülmeli ve bu düzenlemeyi ihlal edilen işveren davranışları idari para cezası ile cezalandırılmalıdır. Buna karşın idari bir cezaya konu olabilecek türde bir eylemi sanki hiç ödeme yapılmamış gibi bir sonuca bağlarsanız işte o zaman işin şirazesi de kaymış oluyor. Banka tarafından verilecek bir makbuz işçinin kendi imzasını taşıyan bir beyandan daha kıymetli değildir. Yukarıda arz edilen vakada işçi itiraz öne sürmek bir yana açıkça "bordroda yazan ücreti aldım" ibaresini de teyit etmiştir. Şu halde banka kayıtlarıyla bordroda yer alan kalemleri karşılaştırıp eksik kısımları tekrar ödetmek şeklindeki çözüm hukuki değildir fikrindeyim. Burada işçiyi koruma ilkesinden yola çıkıp farklı yorumlarda bulunulmasını da peşinen kabul etmiyorum. İşçiyi koruma ilkesi ayrı bir şey, hukukun temel ilkelerine ters içtihatlar üretmek ayrı şey. İşçiyi koruma ilkesi yorumlama esnasındaki dengeyi bir nebze de olsa işçi lehine çevirecek şekilde ve bununla sınırlı olarak son derece dikkatlice uygulanmalıdır. Buna karşın işçi tarafından sadır olmuş bir iradeyi yok sayacak ve yeniden ödeme yapmak gibi son derece ağır sonuçlar ortaya koyacak bir çözümün işçiyi koruma ilkesi adı altında sunulmasını kabul etmek mümkün değil.

Not:Yukarıda aktarılan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi kararında geçen ibarenin banka kayıtlarında görünmeyen ödemenin tekrar ödenmesi maksadıyla yazıldığını düşünmüyorum. Muhtemelen somut dosyada alacak kalemleri ile ödemeler karşılaştırılarak hangi ödemenin hangi kalem için yapıldığına dair bir saptama yapılmak istenmiş. Ancak Sayın FiNaZZi benzer bir vakada yukarıda eleştirdiğim türde bir karar aldığını söylediği için yorumlarımı paylaşmak istedim.