Mesajı Okuyun
Old 09-03-2009, 21:57   #1
niliş

Varsayılan İŞ Kanunu 22. Maddesİ

Değerli meslektaşlar, yeni bir dava almak üzereyim ve yorumlarınızla bana yardımcı olmanızı diliyorum.
Müvekkil ege ve dolaylarında bilinen bir markette reyon görevlisi olarak çalışmakta iken kendisine kasaya geçmesi söylenmiş. O da boynundaki ağrıların atması ihtimalini gözönünde bulundururak kasada çalışamayacağını yazılı bir dilekçe ile üstlerine bildirmiş. Üstleri de kendisini iş yeri hekimine yönlendirmiş ve hekim kasada çalışmasına engel bir hali yoktur diye rapor vermiş. Bu raporun bence İş Kanunu 22. maddesi gereği hiçbir hükmü yok. Çünkü işçi yine aynı madde gereği hiçbir gerekçe sunmaksızın çalıştığın birimin değiştirilmesini talebini redddetme hakkına sahiptir. Ancak işçi işe girmeden önceden imzaladığı sözleşmede; ( sözleşmenin bir suretini vermediklerinden aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum) " çalışan işverenen verdiği hertürlü görevi yerine getirmekle yükümlüdür. Ayrıca gerekirse çalışma koşullarında yapılacak değişiklikleri bu sözleşmeyi imzalamakla kabul etmiş sayılır. "

Bu peşin kabul ediş sizce İş Kanunu 22. madde hükümünü ortadan kaldırır mı bir başka anlatımla işçinin kasada çalışmak istememesi işverene sözleşenin bu maddesine dayanarak iş akdini fehifte hakkı verir mi.
Ben dava mı açacağım ama bu ihtimal de aklımı kurcalıyor Çünkü 22. madde de "...İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir" diyor. iş sözleşmesi ile oluşan şartlar derken acaba aklımı kurcalayan ihtimalin varlığı mı söz konusu mu ne dersiniz ?