Mesajı Okuyun
Old 03-06-2008, 23:50   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Çocuğun Soybağı:

Türk Medeni Kanununa göre evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak üçyüz gün içinde doğan çocuğun babası eştir.

Bu nedenle yapılan kayıt yasaya uygun, ama gerçeğe aykırıdır.

Yasaya göre ,çocuk bir kişi ile soybağı içindeyken başka biriyle(öz babası bile olsa) hukuken ilişki kuramaz.

Çocuğunuzun gerçek babasının nüfusunda yer almasını istiyorsanız iki aşamada bunu sağlamanız mümkün olabilir.

1-Nüfustaki baba ile çocuk arasındaki ilişki geçersiz kılınmalıdır.Yani soybağının reddi sağlanmalıdır.

Bu davayı nüfustaki baba görünen eşiniz ve çocuk açabilir.

2-Bu dava sonucu baba ile çocuk arasında bir bağ olmadığı anlaşıldığında gerçek baba çocuğunu tanıma (veya gerektiğinde babalık davası) yolu ile kendi nüfus hanesine kaydettirebilir ve çocuk gerçek babasının soyadını taşımaya başlayabilir.

Bu sıralamada belirtilen davalar sonuçlanmadan çocuğun nüfus cüzdanında hiç bir değişiklik yapılamaz.

Evlilik sürerken başka bir kişi ile beraber yaşama;

Bu yasalara göre suç değildir.Bu nedenle herhangi bir cezası da yoktur.

Fakat suç olmayan bir durum,boşanmak istediğinizde kusur olarak karşınıza çıkabilir ve açmış/açacağınız davanın reddine yol açabilir.

Daha önce açmış olduğunuz davanın düştüğünden bahsetmişsiniz.Davayı takip etmeniz durumunda,davanız düşmez.Muhtemelen duruşmaya katılmamış olmalısınız.
Davaya katılmama sonucu dosya üç ay içinde yenilenmesse işlemden kaldırılır.Dava açılmamış sayılır.

Yeniden boşanma davası açmanıza bir engel bulunmamaktadır.
Kısa sürede boşanmak istiyorsanız eşinizle anlaşmanız durumunda tek celsede boşanma kararı verilmesi mümkündür.

Sonuç:

Mevcut ve muhtemel birlikteliğiniz hakkında karar verecek olan sizsiniz.Hak ve sorumluluklar size ait.

Mevcut ve muhtemel süreçte,kendiniz için bir avukattan mutlaka hukuki yardım ve destek almanız kaçınılmaz görünüyor.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.

Çocuğunuzun bu süreçten kayıpsız çıkabilmesi için de bir uzmandan yardım almanız ,çocuğun yararına olacaktır.