Mesajı Okuyun
Old 08-12-2022, 17:13   #7
dejure

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Tam sınavlık soru. Sözleşme maddesinin geçersiz olacağı kanaatindeyim. TBK m.344:

Kanun koyucu kira artışının zamanına ilişkin açık bir düzenleme yapmamış ama "yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları" demek suretiyle, kira artışının yenilenen dönemde gündeme gelebileceğini belirtmiş. Dolayısıyla, "Yenilenen dönemden önce zaten artış yapamazsınız, onu düzenlemeye bile gerek görmüyorum. Aranızda anlaşırsanız, o beni ilgilendirmez ama anlaşmanız şart." diyerek kiracıyı korumuştur. Bu anlaşmanın da kira sözleşmesinin imzalandığı zamanda değil, kiralananda oturulurken yapılması gerekecektir. Tahliye taahhüdünde olduğu gibi. Aksi halde sözleşmelerde, "her ay kira artışı yapılır" gibi maddeleri sıklıkla görürdük.

Dolayısıyla, 6 aydan sonra gündeme gelen ve kira bedeline ek olarak istenen kısım(artış miktarı), TBK m.346 kapsamında değerlendirilecek ve sözleşme maddesi geçersiz sayılacaktır.

Cevabınız için teşekkürler üstadım. Bu durumda, olası bir örnek 13 takibine itiraz etmek en mantıklısı gibi. Sözleşmedeki hükmün geçersizliği ile kiraya verenin kira tespit davası açma dışında bir seçeceği yok şeklinde yorumladım.